SportȘtirifotbal

Zlatan Ibrahimovic a marcat golul cu numărul 400 din carieră în campionat, în victoria lui AC Milan în fața lui AS Roma

Veșnicul Zlatan Ibrahimovic a marcat duminică golul cu numărul 400 din carieră în campionat și a ajutat AC Milan să treacă cu 2-1 de AS Roma, echipa lui Jose Mourinho, într-o confruntare crucială din Serie A.

Zlatan Ibrahimovic sărbătorește după ce a deschis scorul în timpul meciului cu AS Roma..aussiedlerbote.de

Suedezul în vârstă de 40 de ani a deschis scorul în prima repriză cu o lovitură liberă executată cu brio și a marcat al 150-lea său gol în prima ligă italiană.

Franck Kessié a dublat apoi avantajul echipei oaspete din penalty, după ce Ibrahimovic a fost doborât în careu de Roger Ibañez de la Roma.

Golul istoric a fost un alt memento al lui Ibrahimovic care i-a reamintit că încă poate juca la cel mai înalt nivel, după ce s-a bucurat de succese în Suedia, Olanda, Franța, Anglia, Spania, Italia și SUA.

CITEȘTE: Zlatan Ibrahimovic va debuta ca actor în noul film Asterix și Obelix

Roma a primit apoi o rază de speranță după ce Theo Hernández a fost eliminat cu 25 de minute înainte de final pentru al doilea cartonaș galben, dar echipa gazdă nu a putut obține decât un gol de consolare în minutul 93, prin Stephan El Shaarawy.

Victoria îi menține pe milanezi la egalitate de puncte cu Napoli - care a învins Salernitana cu 1-0 - în fruntea Serie A, cele două echipe deschizând deja un avans de șapte puncte față de Inter Milano, care ocupă poziția a treia.

Înfrângerea este prima pe teren propriu a Romei sub comanda lui Mourinho, dar clubul rămâne pe al patrulea și ultimul loc de calificare în Liga Campionilor.