Werder creează miracolul pentru eternitate

"Nebunie! Nebunie! Incredibil!"

Wynton Rufer poate merge și pe mâini..aussiedlerbote.de

La finalul acestui meci incredibil, atacantul Wynton Rufer a alergat prin stadionul Weser în picioare. Ziua de 8 decembrie 1993 a rămas în istoria fotbalului german. 0:3 la pauză împotriva lui RSC Anderlecht, Werder a întors rezultatul.

"Dacă marcăm un gol, totul este din nou deschis". În acele minute legendare din 8 decembrie 1993, antrenorul lui Werder, Otto Rehhagel, a deținut controlul. Nu a fost întotdeauna așa. În alte zile, el a țipat atât de mult la jucătorii săi încât a trebuit să îl întrebe a doua zi dimineața pe antrenorul său secund Kalli Kamp dacă nu cumva a dat din nou afară pe cineva în căldura momentului.

Dar totul a fost diferit în acea zi. Otto Rehhagel avea toate motivele să fie furios. Echipa sa era condusă cu 3-0 la pauză în faza grupelor Ligii Campionilor împotriva campioanei belgiene în exercițiu, RSC Anderlecht, acasă, pe stadionul Weser. Pentru majoritatea observatorilor, meciul se terminase deja. Dar antrenorul lui Werder le vorbește jucătorilor săi cu o voce calmă: "Suntem pe drumul spre înfrângere. Acum trebuie să ne folosim creierul".

Treizeci de ani mai târziu, fundașul lui Werder, Uli Borowka, își amintește încă foarte clar acea seară ploioasă din 8 decembrie 1993: "Stadionul era aproape gol. O treime din public plecase deja în timpul pauzei. Ei bine. Dar apoi s-au întors treptat". Borowka își amintește că plouase aproape non-stop în zilele premergătoare meciului și că în acea seară terenul era "până la glezne". Cu toate acestea, Werder nu a primit un duș rece doar din partea cerului, ci și din partea celor unsprezece belgieni aflați pe teren.

"Chiar ne-au dat pe față"

Bremen nu a avut nicio șansă în prima repriză și, în consecință, era condusă cu 3-0 după doar 33 de minute. Aproape nimic nu a funcționat pentru Werder în acea seară. "Chiar ne-au pus la punct. A fost o cruzime. Foarte, foarte crud", și-a amintit Borowka și apoi a trebuit să zâmbească. "Dar ceea ce s-a întâmplat în pauză a fost ceva ce nu mai văzusem niciodată. Norvegianul nostru, Rune Bratseth, nu a mai spus nimic. Dar acum vin în vestiar și îl văd cum aruncă o cană plină de băutură în direcția lui Otto (Rehhagel). Ceașca este plesnită de peretele din spatele antrenorului. Nu eram obișnuiți cu astfel de salturi emoționale din partea lui Rune".

Dar Rune Bratseth nu este doar total zdruncinat din cauza scorului - pentru a înrăutăți situația, el și-a luxat și genunchiul. Așa că, imediat după izbucnirea sa, s-a refugiat în camera alăturată. Întins pe patul de campanie, doctorul Dr. Karl Meschede, de la Werder, se uită la genunchiul său recent operat. El îi dă undă verde. Norvegianul poate continua să joace. O veste bună - mai ales pentru antrenor.

Și astfel, Otto Rehhagel îl lasă pe teren pe internaționalul Bratseth, pentru că știe că un al patrulea gol ar stârpi toate speranțele. Iar antrenorul lui Werder încă mai speră la o nouă minune. Pentru că își cunoaște echipa. Ei sunt capabili de orice. Chiar dacă el este probabil singurul din această seară, în acest moment, care mai crede într-o revenire.

"Dă-ți jos hainele și ia-ți altele noi"

Înainte ca echipa să plece, Rehhagel dă în sfârșit câteva instrucțiuni. Profesioniștii de la Werder trebuie să îmbrace tricouri noi: "Bărbați, sunteți complet uzi. Scoateți-vă hainele și puneți-vă altele noi". Poate că Rehhagel s-a gândit în acest moment că măcar jucătorii săi nu vor mai arăta ca o hoardă de pudeli udați. Dar nici măcar această măsură nu a dat roade la început. "Până în minutul 66, nu am reușit mare lucru", își amintește clar Borowka, "dar apoi lucrurile au pornit. Apoi a fost bum, bum, bum, bum. Un gol după altul!".

Neozeelandezul Wynton Rufer a fost cel care a scos din somnul adânc pe toată lumea din Bremen cu golul său. Dintr-o dată, a venit rândul lui Werder. Echipa RSC Anderlecht este practic depășită. Rezistența? Belgienii au încetat aproape complet să se mai apere. Bratseth, accidentat și înflăcărat, a marcat golul egalizator în minutul 72 pentru a face 2:3, înainte ca Bernd Hobsch să egaleze doar opt minute mai târziu.

Cei care petrec toate cele nouăzeci de minute pe stadion în acea seară observă cum tribunele se umplu din nou încet-încet. Spectatorii se întorc. În drum spre casă, ei observaseră strigătele tot mai puternice de pe stadionul Weser. Acum stau în tribune cu ochii larg deschiși și nu-și mai recunosc propria echipă. Mai târziu în acea seară, Otto Rehhagel va merge demonstrativ cu echipa sa în curba de est după meci. Antrenorul a înregistrat exact ceea ce s-a întâmplat în tribune în timpul meciului. După aceea, el spune: "În curba de est sunt fanii cinstiți, adevărați, care nu au fluierat nici după 0:2 - așa cum se întâmplă în mod normal pe stadionul nostru. Ei sunt diferiți de așa-zișii fani care au plecat după 0:3".

Nu a mai fost posibil să o oprească pe Werder după egalare. În minutul 83, Marco Bode a marcat pentru 4:3, iar puțin mai târziu, Wynton Rufer a marcat al doilea său gol al serii pentru a asigura o victorie cu 5:3, care nu mai era considerată posibilă la pauză. Uli Borowka are nevoie doar de patru cuvinte pentru a descrie aceste secunde, 45 de minute nebunești: "Nu a fost normal!". Nici antrenorul Otto Rehhagel nu a vrut să spună prea multe imediat după meci. La urma urmei, rezultatul a vorbit de la sine, a declarat el presei încă uimite, lăsând impresia că toată lumea ar fi trebuit să-și dea seama că Werder va întoarce acest meci.

Al treilea "Miracol al lui Weser"

În timp ce Rehhagel își rostește cuvintele sobre, un bărbat încă se "plimbă" pe stadion în picioare în vesta sa. Neo-zeelandezul Wynton Rufer sărbătorise deja al doilea gol al serii cu o săritură cu capul în jos. Acum, el nu va rata ocazia de a oferi publicului de la Werder acest interludiu special în noroi după un meci foarte special. Între timp, Uli Borowka a luat un steag al lui Werder și se plimbă prin arenă în extaz și devotament alături de un fan care flutură și el un steag.

"Nebunie! Nebunie! Incredibil!", a fost titlul din presa de a doua zi dimineață, care a celebrat "senzaționala răsturnare de situație" care a intrat în istoria fotbalului ca fiind al treilea "Miracol al Weserului". Chiar și treizeci de ani mai târziu, legenda lui Werder, Uli Borowka, nu este singurul care încă își amintește cu drag de acea noapte ploioasă cu totul specială de la Bremen din 8 decembrie 1993: "Chiar nu a fost normal ce s-a întâmplat acolo!"

Dar această noapte fantastică de pe Weser, al treilea miracol după meciurile cu Spartak Moscova din 1987 și Dynamo Berlin din 1988, are încă un mic defect pentru Uli Borowka: "Am avut adversari puternici în grupa cu AC Milan, Porto și Anderlecht, fără îndoială. Dar nu a trebuit să ieșim inevitabil. Au fost meciuri în eșaloanele superioare". Dar toate acestea nu ar trebui să întunece decât puțin amintirea acelei seri.