Warriors îi spulberă pe Mavs cu 112-87 în primul meci al finalei Conferinței de Vest

Finala Conferinței de Vest dintre Golden State Warriors și Dallas Mavericks a fost prezentată ca o confruntare între două dintre cele mai mari vedete din NBA: Steph Curry și Luka Doncic.

Apărarea de excepție a celor de la Warriors i-a închis pe Luka Doncic și pe Mavs,.aussiedlerbote.de

Dar Andrew Wiggins a fost cel care a făcut diferența, ținându-l pe sloven la 20 de puncte cu 6 din 18 aruncări, inclusiv 2 din 10 la aruncări contestate - cel mai slab scor din cariera lui Doncic în playoff. Având o zgârietură pe față pe care Wiggins i-a provocat-o din greșeală, Doncic a făcut o figură abătută după meci.

În timp ce Wiggins l-a închis pe Doncic, fiecare titular de la Golden State a contribuit cu două cifre, iar Jordan Poole a adăugat 19 de pe bancă, în timp ce Warriors i-au spulberat pe Mavs cu 112-87 în primul meci de miercuri.

Curry i-a condus pe Warriors cu 21 de puncte și 12 recuperări, reușind al 18-lea double-double din carieră în playoff.

Este prima participare a celor de la Warriors în playoff din 2019.

"De aceea a fost ales numărul 1", a spus Klay Thompson despre coechipierul său Wiggins. "Nu poți să înveți acel atletism. Nu poți să înveți acea lungime. Nu-l poți învăța sincronizarea lui. Mă bucur că lumea are ocazia să vadă cine este el cu adevărat".

Apărarea lui Warriors s-a extins dincolo de Wiggins, deoarece a limitat ofensiva de trei puncte a lui Mavs, în mod normal prolifică, la doar 11 din 48 de puncte.

"O treabă excelentă. Asta este", a declarat Doncic presei după meci. "Au făcut o treabă excelentă".

Meciul a început competitiv, cu un schimb de șanse la conducere de două ori, înainte ca Warriors să se distanțeze la jumătatea primului sfert și să nu mai fie conduși niciodată.

La pauză, Mavs aveau doar nouă puncte în minus și erau încă în cursă, dar un sfert al treilea imperios în care Golden State a depășit Dallas cu 34-24 a consfințit victoria.

În timpul unei serii de 10-0 care i-a adus pe Warriors la 64-47, Curry a reușit două coșuri consecutive de trei puncte și a început să danseze pentru a sărbători.

Steph Curry a marcat 21 de puncte.

"Ne simțim super confortabil pe această scenă", a declarat Curry presei după meci. "Există mai multă recunoștință de a fi din nou aici și mai mult sentiment de urgență de a nu lăsa să ne scape această oportunitate.

"Cine știe cum se va întâmpla, dar mă bucur de fiecare bucățică din asta... pentru că nu am mai jucat meciuri semnificative în această perioadă a anului de doi ani. Este ceva special".

Un start de 8-0 în sfertul al patrulea i-a lăsat pe Warriors să se distanțeze cu 27 de puncte la 96-69 și a pus efectiv meciul în afara razei de acțiune a lui Dallas.

"Ofensiva noastră va veni", a declarat fundașul lui Mavs, Jalen Brunson. "Vom fi bine în ofensivă. Am avut o mulțime de ocazii bune în seara asta, iar dacă avem încredere în etica și tehnica noastră de lucru, mă simt confortabil cu aruncările pe care le-am primit în seara asta".

Meciul 2 al seriei cel mai bun din șapte este programat pentru vineri la San Francisco.