Warriors au făcut o demonstrație ofensivă aproape istorică în fața lui Grizzlies, iar Bucks a trecut de Celtics

Înainte de sâmbătă seară, obișnuita fluiditate ofensivă a lui Golden State Warriors părea ușor ieșită din comun.

Draymond Green îl salută pe Steph Curry în timpul Meciului 3 împotriva celor de la Memphis....aussiedlerbote.de
Draymond Green îl salută pe Steph Curry în timpul Meciului 3 împotriva celor de la Memphis Grizzlies..aussiedlerbote.de

Dar totul s-a schimbat la Chase Center împotriva celor de la Memphis Grizzlies, care au avut o prestație ofensivă aproape istorică în postsezon, într-o victorie convingătoare cu 142-112 în Meciul 3 din seria semifinală a Conferinței de Vest.

Cele trei gărzi dinamice ale lui Golden State - Steph Curry, Jordan Poole și Klay Thompson - s-au combinat pentru 78 de puncte, în timp ce ofensiva Warriors a aprins apărarea lui Grizzlies.

Curry a marcat 30 de puncte, Thompson a înscris 21, în timp ce Poole - care se bucură de un sezon de debut - a adăugat 27 de puncte de pe bancă.

În performanța lor de 142 de puncte, Warriors au aruncat 63,1% din teren - a doua cea mai bună performanță din istoria postsezonului NBA.

"Atunci când avem încredere unul în celălalt și doar lovim omul liber, avem atât de multe aruncări grozave încât suntem capabili de nopți ca aceasta", a declarat Thompson în fața presei.

Prin această victorie, Warriors preiau un avantaj de 2-1 în cea mai bună serie de șapte meciuri din playoff.

Poole aruncă mingea împotriva celor de la Memphis Grizzlies.

"A încălcat codul

Pentru Grizzlies, Ja Morant a terminat ca cel mai bun marcator, cu 34 de puncte, și asta deși a ratat ultimele șase minute ale meciului după ce a plecat cu o aparentă accidentare la genunchi.

Morant - care venea după o performanță fulminantă de 47 de puncte în meciul 2 - a ieșit din joc după ce părea că și-a sucit genunchiul drept când Poole l-a răsucit în timp ce încerca să ajungă la o minge liberă.

Cu 6:19 rămase de jucat în al patrulea sfert, Morant a putut fi văzut șchiopătând spre vestiar. Antrenorul lui Memphis, Taylor Jenkins, a declarat că a fost supus unor teste suplimentare pentru a evalua accidentarea.

După meci, Morant a postat pe Twitter un clip cu incidentul, cu legenda: "Nu am mai văzut-o până acum: "Am încălcat codul". Tweetul a fost ulterior șters.

Tweetul lui Morant părea să fie o referire la antrenorul principal al lui Warriors, Steve Kerr, care a spus că fundașul lui Memphis, Dillon Brooks, a "încălcat codul" în timpul meciului 2, când l-a lovit pe Gary Payton II în cap din spate, în timp ce Payton II se înălța pentru o aruncare, la puțin mai puțin de trei minute după începerea meciului. Fundașul celor de la Warriors a suferit o fractură la cot în urma incidentului.

Brooks a fost apoi expulzat după ce i s-a aplicat un fault flagrant-2 - descris în regulamentul NBA pentru un contact considerat "inutil și excesiv" - asupra lui Payton II și a fost suspendat pentru meciul 3.

Jenkins a declarat că Poole "l-a apucat de genunchi și l-a smuls", dar Poole a negat că și-a rănit intenționat adversarul.

"Am lovit mingea și mă duceam după ea. Evident, nu vrei să vezi pe nimeni rănit. Nici măcar nu sunt acel tip de jucător. Îi respect pe toți", a spus el.

"Să sperăm că se va face bine și că îl vom putea vedea pe teren la următorul meci. Eu nici măcar nu joc așa pe bune. Nu este genul meu (de) joc".

Până la final

Milwaukee Bucks a învins la limită pe Boston Celtics cu 103-101 în Meciul 3 al seriei lor din semifinalele Conferinței de Est, în mare parte datorită unei prestații dominante a lui Giannis Antetokounmpo.

Revenindu-și după o prestație atipică și slabă în Meciul 2 de la Boston, Antetokounmpo a marcat 42 de puncte, inclusiv a reușit coșul decisiv cu 44,3 secunde înainte de finalul sfertului patru.

Celtics au reușit o revenire entuziastă pentru a pregăti un final palpitant, dar dublul MVP a recâștigat controlul pentru campionii NBA în exercițiu.

A fost însă un final cu nervi pentru Bucks, deoarece s-a stabilit că eseul lui Al Horford, atacantul lui Celtics, chiar la pauză, a fost marcat după ce cronometrul a ajuns la zero, ceea ce înseamnă că Bucks au un avantaj de 2-1 în seria celor mai bune șapte meciuri.

Antetokounmpo este apărat de Horford în timpul reprizei a doua a meciului 3.

"Vor fi lupte, dar, la sfârșitul zilei, dacă te ții de ea și rămâi pe drumul cel bun, vei reuși", a spus Antetokounmpo. "Dacă nu rămâi pe curs, nu vei reuși. Este la fel de simplu ca asta".

Jaylen Brown a condus Celtics cu 27 de puncte și 12 recuperări, în timp ce Horford a adăugat 22 de puncte și 15 recuperări.

Echipele se vor confrunta pentru Meciul 4 în Milwaukee, luni seară.