SportȘtirifotbal

'Vreau Argentina', spune Neymar, în timp ce Brazilia se califică în finala Copa America 2021

Brazilia a câștigat cu 1-0 meciul din semifinalele Copa America împotriva Peru, marți, pe Estádio Nilton Santos din Rio de Janeiro, calificându-se astfel în finală.

Vedeta Braziliei, Neymar, a declarat că își dorește să întâlnească Argentina în finala Copa America....aussiedlerbote.de
Vedeta Braziliei, Neymar, a declarat că își dorește să întâlnească Argentina în finala Copa America din 2021, prezicând că "Brazilia va câștiga"..aussiedlerbote.de

Gazdele au fost insistente în prima repriză, cu încercări atât de la starul lui Paris Saint-Germain, Neymar, cât și de la atacantul lui Everton, Richarlison, în minutul 18. Dar portarul peruvian Pedro Gallese a respins ambele intervenții, făcând parade cheie pe tot parcursul meciului, în ciuda înfrângerii echipei sale.

Brazilia a reușit în cele din urmă să deschidă scorul datorită lui Lucas Paquetá. Neymar a depășit trei apărători cu un joc de picioare ingenios înainte de a centra mingea către coechipierul său, care a găsit poarta în minutul 34, decisiv.

Peru a presat pentru egalare în a doua repriză - atacantul lui Benevento, Gianluca Lapadula, l-a forțat pe Ederson să facă o paradă crucială în minutul 49 - dar, în ciuda eforturilor sale, Peru nu a reușit să fructifice nicio ocazie.

Pedro Gallese a avut parade cheie pe tot parcursul meciului, în ciuda înfrângerii echipei sale.

'Brazilia va câștiga'

Campioana en-titre Brazilia, care a învins Peru pentru a ridica trofeul în 2019, caută să câștige al 10-lea său titlu la Copa America, după ce a jucat nouă finale în ultimele 14 ediții ale competiției.

Gazdele vor înfrunta miercuri învingătoarea celui de-al doilea meci din semifinala dintre Argentina lui Lionel Messi și Columbia.

"Vreau Argentina, îi încurajez", a declarat Neymar. "Am prieteni acolo, iar în finală, Brazilia va câștiga".

Cele două formații s-au întâlnit ultima dată într-o finală de Copa America în 2007, când Brazilia s-a impus cu 3-0 în fața Argentinei, cu două goluri marcate de Júlio Baptista și Dani Alves, și un autogol infam al fostului căpitan al Argentinei Roberto Ayala.

Brazilia își sărbătorește biletul pentru finală, unde va întâlni duminică fie Argentina, fie Columbia.

Marcat de controverse

Cea mai importantă competiție de fotbal din America de Sud a fost marcată de controverse, în timp ce Brazilia, țara gazdă, se luptă să stăpânească pandemia de coronavirus. Până la data de 5 iulie, țara a avut peste 18,7 milioane de cazuri și peste 524.400 de decese.

Sprijinul publicului pentru competiție a fost împărțit, iar jucătorii au fost, de asemenea, vocali, superstarul argentinian Messi exprimându-și îngrijorarea încă de la început cu privire la contractarea virusului în timp ce se afla în echipa sa națională

Jucătorii și staff-ul echipei naționale a Braziliei au publicat o scrisoare pe conturile lor de socializare în luna iunie, criticând organizarea turneului, dar confirmându-și totuși participarea.

În iunie, după nouă zile de la începerea turneului, au fost depistate cel puțin 140 de cazuri de Covid-19 în rândul jucătorilor, membrilor delegațiilor și furnizorilor de servicii, potrivit Ministerului brazilian al Sănătății.

Cu finala programată să aibă loc duminică, 11 iulie, tragerea la sorți promite un meci distractiv pe emblematicul stadion Maracana din Rio de Janeiro.