Victorie rece ca gheața: FC Augsburg se încinge în fața lui Frankfurt

La temperaturi sub zero grade, FC Augsburg s-a dovedit mai rezistentă la iarnă decât vizitatorii de la Frankfurt. Sub comanda noului antrenor Thorup, FCA rămâne neînvinsă după un meritat 2:1.

A adus-o pe Augsburg în avantaj în fața lui Frankfurt: Fredrik Jensen. Foto:.aussiedlerbote.de

Ziua 13 - Victorie rece ca gheața: FC Augsburg se încinge în fața lui Frankfurt

Pe un stadion înghețat, o puternică FC Augsburg a alergat la focuri fierbinți în victoria de pe teren propriu cu Eintracht Frankfurt.

Gazdele dominatoare s-au impus cu 2:1 (1-0) după golurile lui Fredrik Jensen (minutul 34) și Iago (58), la finalul celei de-a 13-a etape în fața participanților la cupele europene din Hessa și au rămas astfel neînvinși în cel de-al șaselea meci sub conducerea noului antrenor Jess Thorup.

Portarul internațional Kevin Trapp a împiedicat chiar ca Frankfurt să se desprindă la 3-0, cu un penalty apărat de căpitanul FCA, Ermedin Demirovic (75'). Trei minute mai târziu, portarul FCA, Finn Dahmen, a deviat în propria poartă o centrare a fostului jucător al lui Philipp Max de la Augsburg (78'). A urmat o ultimă fază intensă și plină de suspans pentru echipa gazdă.

După trei victorii și trei remize sub conducerea danezului Thorup, FC Augsburg a trecut în prima jumătate a clasamentului. În schimb, Frankfurt, care se află la doar un punct mai bine, așteaptă o victorie de patru meciuri competiționale. În fața a 26.107 spectatori, Eintracht a primit primul gol în persoana lui Hugo Larsson. Mijlocașul alunecos a pierdut mingea în fața suprafeței de pedeapsă. Demirovic a reacționat rapid și l-a servit pe Jensen, care nu l-a lăsat pe portarul naționalei, Kevin Trapp, cu nicio șansă de a opri primul său gol al sezonului.

Vizitatorii au avut noroc cu câteva minute mai devreme. Un gol al lui Augsburg, marcat de fundașul Felix Uduokhai, a fost anulat după proba video, din cauza poziției de offside a fundașului Jeffrey Gouweleeuw în faza de construcție (28').

Jensen și Demirovic au fost din nou implicați la cel de-al doilea gol de după pauză. Apoi, brazilianul Iago, aflat în poziție liberă, a trimis mingea la colțul lung cu piciorul său drept mai slab, într-o manieră ponderată, bine plasată și imparabilă pentru Trapp.

Numeroși ajutoare harnice au făcut în așa fel încât meciul să poată avea loc după ninsorile abundente din Bavaria. Acțiunea de pe teren a fost intensă în condiții de ceață. În ciuda condițiilor dificile, fanii lui Augsburg au fost distrați cu brio de echipa lor în prima zi de Advent. Sub comanda lui Thorup, echipa pare solidă.

Eintracht a fost lipsită de puternicul Ellyes Skhiri, care s-a accidentat la coapsă în înfrângerea cu 2-1 din Liga Conferințelor, ca strateg și ordonator la mijlocul terenului. Robin Koch a revenit în apărare, dar nu a fost stabil nici măcar cu el. Pentru o lungă perioadă de timp, atacanții lui Frankfurt au rămas fragmentați. Portarul Dahmen de la FCA a reacționat rapid la o primă ocazie a lui Dina Ebimbe (8').

Înainte de startul partidei, FCA și-a luat rămas bun cu întârziere de la Alfred Finnbogason. Internaționalul islandez a îmbrăcat tricoul lui Augsburg din 2016 până în 2022 și este în continuare recordmanul de goluri al clubului în Bundesliga, cu 37 de goluri în 115 meciuri. În vârstă de 34 de ani joacă acum la KAS Eupen, în Belgia. În calitate de oaspete în tribune, la temperaturi negative, Finnbogason a văzut că actuala ofensivă a FCA în jurul căpitanului Demirovic poate, de asemenea, să genereze multă putere.