Echipa DHB depășește primul obstacol de la Campionatul Mondial și ajunge în runda principală. Handbalul piteștean Iranul nu este o piatră de încercare. Cu toate acestea, ultimul meci din turul preliminar împotriva Poloniei, de luni, este important.

Antrenorul național Markus Gaugisch și femeile de la DHB s-au calificat mai devreme în runda....aussiedlerbote.de
Antrenorul național Markus Gaugisch și femeile de la DHB s-au calificat mai devreme în runda principală a Campionatelor Mondiale. Foto:.aussiedlerbote.de

Handbal - Victorie răsunătoare în fața Iranului: Femeile DHB ajung în runda principală a Campionatelor Mondiale

Echipa feminină de handbal a Germaniei s-a calificat în faza principală a Campionatului Mondial din Scandinavia.

De asemenea, echipa DHB s-a impus fără probleme în cel de-al doilea meci din turul doi preliminar în fața outsiderului flagrant Iran 45:22 (25:12), obținând astfel biletul pentru faza a doua a turneului. Cea mai bună marcatoare germană la Herning, în Danemarca, a fost Johanna Stockschläder, cu opt goluri.

Echipa antrenată de Markus Gaugisch se impusese la limită în meciul de deschidere, joi, în fața Japoniei. Ultimul meci din turul preliminar, luni, împotriva Poloniei, ar trebui să fie apoi despre o victorie importantă în grupă. Echipele își vor duce punctele din turul preliminar în turul principal.

Acolo, Germania se va confrunta probabil cu pretendentele la titlu, Danemarca, Serbia și România, printre altele, într-o grupă de șase. Primele două echipe se vor califica în sferturile de finală.

Iranul nu este o adevărată piatră de încercare

Echipa DHB a avut de înfruntat Iranul pentru prima dată în istoria sa internațională. Este doar a doua oară când echipa asiatică participă la o Cupă Mondială. Singurul lor obiectiv este să nu termine pe ultimul loc. Principala lor problemă este lipsa de experiență internațională. În afară de portarul Fatemeh Khalili, doar o singură jucătoare joacă în străinătate.

Și astfel, era clar încă dinaintea confruntării că handbalul pitic din Iran nu va fi o adevărată piatră de încercare pentru echipa DHB. Fie că a fost vorba de situații de unu la unu, de încercări de pe terenul din spate sau în ceea ce privește viteza, asiaticele au fost inferioare din toate punctele de vedere.

Și totuși, echipei germane i-a fost mai greu decât se aștepta în primele minute, în fața a 1.800 de spectatori. În atac, jucătoarele de la DHB au eșuat din când în când în fața portarului iranian, în timp ce în apărare, ca și în cazul Japoniei, echipa nu s-a coordonat perfect. În prima repriză, sub așteptări au marcat în mod repetat prin cerc - în a doua repriză, apărarea germană a fost mai compactă.

Diferența de clasă se observă clar

Faptul că victoria nu a fost niciodată în pericol s-a datorat și cadourilor din partea iranienilor. Echipa de pe locul patru în Campionatul Asiei s-a bazat pe șapte jucători de câmp în posesie, lăsându-și poarta goală. În același timp, outsiderii au primit multe goluri ușoare, iar jucătorii DHB au reușit să marcheze cu ușurință din propria jumătate de teren.

După 20 de minute, avantajul era deja de 9 goluri. Diferența de clasă a devenit din ce în ce mai vizibilă. Iranul a fost copleșit de ritmul germanilor. Meciul din fața unui public aproape gol a semănat mai degrabă cu un meci de antrenament decât cu un meci de Cupa Mondială.

Înaintea confruntării, echipa DHB și-a avertizat adversarii, care joacă cu eșarfe pe cap, să respecte religia lor. Deși echipa germană a jucat cu rigoarea necesară, le-a dat în repetate rânduri timp iranienilor să își ajusteze vălurile.