Victorie la Milano: BVB în 16-imile de finală înainte de termen

Borussia Dortmund ajunge în 16-imile de finală ale Ligii Campionilor înainte de termen, în ciuda grupei dificile. O lovitură în deplasare la AC Milan este tot ce-i trebuie. Cine ar fi crezut asta până acum?

BVB ia trei puncte de la Milan..aussiedlerbote.de

Borussia Dortmund a trecut cu brio de cea mai grea grupă din Liga Campionilor și a ajuns în 16-imile de finală înainte de termen. Chiar și în atmosfera fierbinte de pe San Siro, echipa antrenorului Edin Terzic și-a păstrat sângele rece și și-a consolidat avansul în fruntea clasamentului cu o victorie cu 3:1 (1:0) în fața lui AC Milan.

Drept urmare, BVB, care până acum era considerată doar outsider, va fi scutită de un ultim meci cu Paris Saint-Germain în ultima zi a turului preliminar, pe 13 decembrie.

În fața a 75.600 de spectatori, Marco Reus (al zecelea penalty), Jamie Bynoe-Gittens (al 59-lea) și Karim Adeyemi (al 69-lea) au asigurat a doua lovitură în deplasare a echipei de pe locul patru în Bundesliga, după victoria cu 1-0 la Newcastle. Între timp, Samu Chukwueze (37) a egalat pentru Milan. Această victorie a alimentat încrederea lui BVB înaintea confruntării de duminică, din fruntea clasamentului, cu liderul neînvins Bayer Leverkusen.

Cu toate acestea, oricine spera la un început mai bun pentru BVB după victoria turbulentă de 4:2 împotriva lui Gladbach a fost inițial înșelat. Nu se jucaseră nici măcar șase minute când fundașul Julian Ryerson a făcut o greșeală gravă în atac. Contraatacul gazdelor a aterizat cu Chukwueze, al cărui șut în suprafața de pedeapsă a lovit brațul lui Nico Schlotterbeck - a fost acordat un penalty dubios, pe care Gregor Kobel l-a apărat puternic în fața lui Olivier Giroud.

BVB ar fi putut acum să revină la vechile tipare, dar în schimb, apărarea lui Kobel le-a dat un impuls vizitatorilor. Mai puțin de trei minute mai târziu, Bynoe-Gittens a fost faultat în suprafața de pedeapsă a lui Milan - și Borussia a primit un penalty. Reus s-a descurcat mai bine decât Giroud și a transformat cu încredere pentru a prelua un avantaj timpuriu.

Dortmund a continuat să joace într-o manieră concentrată și matură, asemănătoare cu prima repriză de la Newcastle United, în urmă cu câteva săptămâni. Terzic a fost inițial fără Salih Özcan și Julian Brandt, care au fost pe bancă din cauza unor răceli. Cu toate acestea, titularii s-au descurcat bine, iar BVB a reprezentat în mod repetat o amenințare pentru italieni, care avansau pe alocuri sus, prin aripile lor rapide.

Până când s-a întâmplat același lucru care se întâmplase de atâtea ori în trecut: neatenție în apărare. Agilul Chukwueze a primit mingea pe banda dreaptă și nici Bynoe-Gittens, nici Ramy Bensebaini nu au intrat în duel cu nigerianul; în cel mai bun caz, au oferit acoperire. Jucătorul de 24 de ani le-a mulțumit și a marcat golul egalizator dintr-un unghi ascuțit.

A fost unul dintre acele tipare tipice în care BVB cade mereu și mereu. Aproape totul mergea bine, mai ales că de data aceasta concentrarea a fost în mare parte corectă. Milan a continuat să preseze puternic după pauză, dar Borussia s-a apărat sigur și consistent în cea mai mare parte a timpului. Au existat totuși câteva mici scăpări. Din fericire pentru vizitatori, AC a fost și ea vinovată de acestea.

La fel ca în cazul apărării lui Dortmund, italienii nu au intervenit cu adevărat atunci când BVB a combinat în fața suprafeței de pedeapsă după puțin timp după 60 de minute. După o pasă bună de la Marcel Sabitzer, Bynoe-Gittens a ajuns în cele din urmă la minge și a trimis-o jos în colțul din stânga. Primul atac bun de după pauză a adus-o din nou pe Dortmund în avantaj.

La scurt timp după aceea, Terzic a făcut o înlocuire oarecum surprinzătoare pentru tânărul marcator. Dar ideile antrenorului au dat roade. În locul englezului, a strălucit înlocuitorul Adeyemi, care a primit din nou prea mult spațiu din partea apărării milaneze, ceea ce i-a permis să înscrie pentru 3-1.

A adus-o pe Dortmund în avantaj din penalty: Marco Reus (al doilea din stânga).