Victorie la Mainz: Freiburg pune capăt unei mini-crize

SC Freiburg, participantă în Europa League, poate câștiga în continuare în Bundesliga. Cu toate acestea, victoria de la Mainz este una norocoasă.

După hat-trick-ul din Europa League, Michael Gregoritsch (al doilea din dreapta) de la Freiburg a....aussiedlerbote.de
După hat-trick-ul din Europa League, Michael Gregoritsch (al doilea din dreapta) de la Freiburg a marcat și în Bundesliga. Foto:.aussiedlerbote.de

Ziua 13 - Victorie la Mainz: Freiburg pune capăt unei mini-crize

SC Freiburg a pus capăt micii crize de rezultate din Bundesliga și a provocat prima înfrângere sub comanda noului antrenor Jan Siewert în fața lui FSV Mainz 05.

Grație unui gol marcat de Michael Gregoritsch (minutul 69), formația din Breisgau s-a impus cu 1:0 (0:0) în fața a 30.300 de spectatori, după patru meciuri consecutive fără victorie, și a urcat pe locul opt în clasament, cu 18 puncte.

Mainz rămâne pe loc retrogradabil, cu opt puncte, pe penultimul loc. Cei de la 05ers înregistraseră anterior o victorie și trei remize sub conducerea lui Siewert, care a preluat funcția de la Bo Svensson la începutul lunii noiembrie.

Întrucât portarul obișnuit al lui Mainz, Robin Zentner, a fost nevoit să lipsească din cauza unei accidentări la deget, Daniel Batz a fost la a doua sa apariție în Bundesliga între buturi după unsprezece ani și jumătate. Jucătorul în vârstă de 32 de ani își făcuse debutul în mai 2012 - pe atunci în tricoul lui Freiburg.

Cu toate acestea, portarul SC Noah Atubolu a fost inițial în centrul atenției. Jucătorul de 21 de ani și-a salvat echipa de la a fi condusă devreme cu o lovitură de cap a lui Ludovic Ajorque (locul 4), iar mai târziu a făcut și o paradă puternică în fața lui Brajan Gruda. Cu puțin timp înainte, Ajorque a ratat din nou ocazia de a aduce Mainz în avantaj, când a urmărit mingea puțin peste poarta lui Freiburg din cinci metri.

La jumătatea primei reprize, oaspeții, care au strălucit în Europa League în cursul săptămânii cu o victorie cu 5-0 în fața lui Olympiakos Pireu, au avut primele ocazii. Ritzu Doan nu a reușit să-l învingă pe Batz cu un șut, iar puțin mai târziu a avut norocul de partea sa, când Gregoritsch a lovit stâlpul.

Între aceste două scene, oaspeții au suferit un eșec în meciul rapid și plin de spectacol. Fundașul central Matthias Ginter a ieșit accidentat după 24 de minute, iar în locul internaționalului a intrat Manuel Gulde.

În timpul de odihnă al primei reprize, Breisgau a mai avut o șansă de a trece în avantaj. După o centrare lungă, Gregoritsch a ajuns la minge înaintea lui Batz, dar nu a reușit decât să trimită mingea cu capul la bara a doua. La celălalt capăt, Atubolu l-a salvat pe Sepp van den Berg. Echipele au intrat la pauză fără goluri.

Mainz a presat după pauză, dar, în ciuda mai multor ocazii, nu a reușit să găsească golul de care avea nevoie. Freiburg abia a ieșit din propria jumătate în această fază și nu a reușit să organizeze un atac organizat.

Prin urmare, oaspeții au preluat conducerea prin surprindere. Gregoritsch a primit mingea în suprafața de pedeapsă din întâmplare și nu i-a dat nicio șansă lui Batz cu un șut pe jos în corner. Echipa locală a aruncat din nou totul în atac la ultima fază, dar nu a reușit să egaleze.