Victorie la Darmstadt: Köln părăsește locurile retrogradabile

Darmstadt și Köln s-au duelat în duelul din subsol, pe care oaspeții nu l-au câștigat nemeritat.

Davie Selke (l) a tras în Köln spre victorie în duelul din subsol de la Darmstadt. Foto:.aussiedlerbote.de

Ziua 13 - Victorie la Darmstadt: Köln părăsește locurile retrogradabile

Davie Selke a dus 1. FC Köln la a doua victorie a sezonului în Bundesliga și la un loc de ne retrogradare, cel puțin peste noapte. Atacantul a marcat vineri seară, în minutul 60, pentru a face 1:0 (0:0) în duelul din subsol de pe terenul promovatei SV Darmstadt 98, care a suferit a patra înfrângere pe teren propriu.

Datorită diferenței de goluri superioare, Köln a urcat la nouă puncte în fața rivalilor de pe locul 15, cu 1. FC Union Berlin (7), pretendentă la Liga Campionilor, care trebuie să joace sâmbătă cu FC Bayern Munchen.

Încă de la startul partidei, meciul a fost unul disputat în fața a 17.810 spectatori, ambele echipe prezentând deficite în jocul lor. Lung și înalt a fost mai ales deviza, care s-a dovedit a fi de puțin folos. Ocaziile au fost puține de ambele părți.

După 20 de minute bune, Marvin Mehlem, de la Darmstadt, a fost nevoit să părăsească terenul din cauza unei accidentări la gleznă. Atacantul, care fusese agil până atunci, fusese faultat de Florian Kainz cu puțin timp înainte. Veteranul Tobias Kempe a intrat în locul lui Mehlem.

Nimic nu a mai avansat pentru hessieni. Dar și FC, care a avut semnificativ mai multă posesie, s-a chinuit și ea și a rămas inofensivă în atac. Drept urmare, niciunul dintre cei doi portari nu a fost nevoit să facă o singură paradă în prima repriză, deoarece niciuna dintre echipe nu a reușit să tragă la țintă.

A existat doar un scurt moment de emoție când Luca Kilian de la Köln a fost doborât în suprafața de pedeapsă a lui Darmstadt, iar oaspeții au apelat la un penalty. Cu toate acestea, arbitrul Patrick Ittrich a permis în mod corect continuarea jocului.

Lovitura de colț provoacă bucurie

A rămas o luptă de uzură dură și după schimbare, cu echipa gazdă acționând acum mai hotărât și creându-și prima ocazie. Tim Skarke a ratat de puțin poarta FC-ului cu un șut.

La cealaltă extremitate, Dejan Ljubicicic i-a avut pe vizitatori în avantaj, dar nu a reușit să-l învingă pe portarul ieșean Marcel Schuhen dintr-un unghi ascuțit. La scurt timp, însă, Köln a sărbătorit: o lovitură de colț executată de Luca Waldschmidt a fost din păcate reluată cu capul de Mathias Honsak de la Darmstadt, la picioarele lui Selke, care a finalizat fără efort din cinci metri.

Doar șase minute mai târziu, Waldschmidt a făcut 2:0 pentru Köln. Totuși, golul a fost anulat după proba video, deoarece anterior existase o poziție de offside. La scurt timp, asistentul video a intervenit din nou după ce Ittrich a acordat un penalty pentru echipa gazdă. După ce a vizionat imaginile televizate, arbitrul și-a revizuit decizia.

La ultima fază, antrenorul nuferilor, Torsten Lieberknecht, a introdus câțiva jucători proaspeți, dar oaspeții au continuat să aibă cele mai bune ocazii. Waldschmidt și înlocuitorul Max Finkgräfe nu au reușit să-l învingă pe Schuhen cu puțin timp înainte de final.