Victorie împotriva României: Femeile din DHB rămân pe drumul spre Cupa Mondială

Echipa feminină de handbal a Germaniei a început perfect turul principal al Campionatului Mondial cu o victorie în fața României.

Co-capitanul Emily Bölk (M) și jucătoarele de la DHB au învins România grație unei reprize secunde....aussiedlerbote.de
Co-capitanul Emily Bölk (M) și jucătoarele de la DHB au învins România grație unei reprize secunde puternice. Foto:.aussiedlerbote.de

Handbal - Victorie împotriva României: Femeile din DHB rămân pe drumul spre Cupa Mondială

Echipa selecționerului Markus Gaugisch s-a impus cu 24:22 (9:12) la Herning, grație unei îmbunătățiri clare după pauză, și are astfel în continuare cele mai mari șanse de a ajunge în sferturile de finală.

Antje Döll și Annika Lott au fost cele mai bune marcatoare ale echipei DHB, care este în continuare neînvinsă în turneu, cu câte patru goluri fiecare. Portarul Katharina Filter a fost garantul victoriei, cu numeroase parade în repriza a doua. Următorul adversar al echipei germane în runda principală este Serbia, sâmbătă. Faza a doua a turneului se va încheia lunea viitoare, împotriva coorganizatoarei Danemarca.