VfB Stuttgart mușcă tare din spatele lui FC Bayern

Echipa surpriză de neoprit

VfB Stuttgart mușcă tare din spatele lui FC Bayern.aussiedlerbote.de

VfB Stuttgart a fost aproape de retrogradare în sezonul trecut, dar acum echipa lui Sebastian Hoeneß se menține în primul eșalon al Bundesligii. Șvabii au meritat să câștige la Eintracht Frankfurt. Meciul este umbrit de violențe și de o accidentare a arbitrului.

Grație lui Deniz Undav, echipa surpriză a lui VfB Stuttgart continuă să navigheze pe valul succesului în Bundesliga. Șvabii au obținut o victorie meritată cu 2:1 (2-1) pe terenul unei adversare de temut, Eintracht Frankfurt, și au urcat pe locul trei în clasament, după meciul record de amărăciune al arbitrului Felix Brych. VfB s-a distanțat deja la nouă puncte de SGE, care de asemenea a fost în formă bună în ultima vreme. Undav (locul 1 și 45.+2) a obținut prima victorie împotriva hessienilor după nouă încercări nereușite și 2100 de zile. În ciuda autogolului lui Waldemar Anton (26'), a fost prima înfrângere a lui Frankfurt în opt meciuri și prima înfrângere acasă în campionat după 13 luni.

Arbitrul Brych a egalat recordul lui Wolfgang Stark cu a 344-a apariție în Bundesliga, dar nu a mai putut continua după reluare din cauza unei accidentări la genunchiul drept. El a fost înlocuit de al patrulea oficial Patrick Schwengers, care a debutat cu multă încredere în prima ligă după doar patru meciuri în liga secundă. Antrenorul lui VfB, Sebastian Hoeneß, a avertizat împotriva "uneia dintre cele mai rapide echipe din campionat". Din cauza oboselii după deplasarea internațională cu Guineea, golgheterul Serhou Guirassy și-a luat inițial locul pe bancă, învelit într-o pătură groasă, iar Undav a început de unul singur - cu succes.

După doar 57 de secunde, atacantul central a înscris cu îndemânare mingea pe lângă Kevin Trapp, cu stângul, după o pasă de vis a lui Enzo Millot. SGE nu s-a lăsat șocată și a intrat rapid în joc fără sprijinul curbei de nord-vest. Suporterii gălățeni au părăsit arena din cauza a ceea ce au considerat a fi o desfășurare disproporționată a poliției în fața curbei lor.

Un autogol curios o readuce pe Eintracht în joc

Cu toate acestea, Eric Junior Dina Ebimbe (8) și Ansgar Knauff (12) au avut două ocazii bune la începutul meciului. Din minutul 20, fanii au revenit cel puțin în liniște - și au putut să aplaude la scurt timp după aceea. Anton a deviat o centrare de la Philipp Max într-un mod atât de nefericit încât mingea s-a scufundat peste Alexander Nübel de la aproximativ 22 de metri în poartă ca o lampă de arc. La scurt timp după aceea, Brych s-a apucat de genunchi după o alunecare, dar a putut continua după mai bine de trei minute de tratament.

În fața a 58.000 de spectatori, Eintracht a dominat efectiv jocul pe toată durata primei reprize, dar a fost pedepsită fără milă pentru fiecare greșeală defensivă. Undav a reluat perfect cu capul o centrare a lui Maximilian Mittelstädt, împotriva cursei lui Trapp. Apoi, Brych a trebuit să paseze până la urmă. După pauza ușor prelungită, VfB a preluat controlul jocului, dar Chris Führich nu a reușit să trimită mingea în plasă dintr-o poziție liberă (53'). După o oră, Guirassy a intrat și el pe teren și a ratat potențialul 1:3 singur în fața lui Trapp (82').