SportȘtirifotbal

Vedeta Barcelonei, Ronald Araujo, transportat la spital cu o comoție cerebrală în victoria cu 3-1 cu Celta Vigo

Fundașul Barcelonei, Ronald Araujo, a fost transportat la spital după ce a suferit o comoție cerebrală în meciul câștigat marți de FC Barcelona cu Celta Vigo (3-1).

Jucătorii Barcelonei privesc cum Ronald Araujo este transportat în afara terenului..aussiedlerbote.de

Araujo a părăsit terenul în minutul 67, după ce s-a ciocnit la cap cu coechipierul Gavi și a fost trimis la spital pentru a fi supus unor teste suplimentare.

În urma acestei victorii, Barça și-a consolidat poziția a doua în La Liga, având șapte puncte avans față de Sevilla, ocupanta locului trei.

Memphis Depay a deschis scorul după o acțiune genială de îndemânare a lui Ousmane Dembélé, iar Pierre-Emerick Aubameyang a dublat avantajul Barcelonei chiar înainte de pauză - în ciuda faptului că a fost depășită în mare parte din prima repriză.

La scurt timp după pauză, Aubameyang a marcat din nou după un alt assist de la Dembélé, dar o pasă greșită a portarului Marc-André ter Stegen i-a permis apoi lui Iago Aspas să reducă din diferență pentru Celta.

CITEȘTE: Manchester City confirmă "acordul de principiu" pentru Erling Haaland de la Borussia Dortmund

Aubameyang (dreapta) sărbătorește golul marcat împotriva lui Celta.

Speranțele de revenire au fost însă diminuate la scurt timp după ce Jeison Murillo a fost eliminat pentru o intervenție asupra lui Depay.

A urmat o pauză lungă de joc, deoarece Araujo a primit îngrijiri înainte de a fi scos de pe teren cu o ambulanță și înlocuit cu Clément Lenglet.

"Astăzi, am făcut lucrurile bine. Poate, prima repriză a fost un pic complicată, dar în a doua a fost mult mai bine", a declarat Aubameyang.

"Este un lucru pozitiv pentru noi pentru a continua să luptăm pentru acest loc doi".

Vizitați CNN.com/sport pentru mai multe știri, videoclipuri și reportaje

Întrebat despre starea lui Araujo după meci, managerul Barcelonei, Xavi, a declarat că fundașul este "bine" și că va rămâne în spital peste noapte.

Barcelona mai are două meciuri de campionat în acest sezon - împotriva Getafe, duminică, și Villarreal, săptămâna viitoare.