SportȘtirifotbal

Un gol târziu al lui Cristiano Ronaldo salvează un punct dramatic pentru Manchester United în Liga Campionilor

Un gol marcat pe final de meci de Cristiano Ronaldo a salvat un punct dramatic pentru Manchester United, care a remizat, marți, pe stadionul Gewiss, 2-2 cu Atalanta, în Liga Campionilor.

Cristiano Ronaldo sărbătorește după ce a marcat împotriva Atalantei..aussiedlerbote.de

Josip Iličić a marcat primul gol al partidei în minutul 12. Mingea tăiată de Duván Zapata i-a căzut slovenului la marginea careului, iar acesta a măturat mingea în careu.

Deși italienii păreau să aibă mai multe șanse de a-și dubla avantajul, Cristiano Ronaldo a egalat chiar la pauză, finalizând cea mai bună acțiune a lui United din prima repriză și restabilind egalitatea.

Dar golul lui Zapata din repriza a doua a refăcut avantajul Atalantei și, după o presiune constantă a lui United, Ronaldo a reușit al doilea său gol al meciului în minutul 91 pentru a salva un punct.

Acest punct înseamnă că, cu două meciuri înainte de finalul grupei, aceasta este echilibrată, cu United în fruntea grupei și cu șanse mari de a trece mai departe, în mare parte datorită lui Ronaldo.

După meci, Ronaldo, echipa sa a fost "puțin norocoasă" să salveze o remiză împotriva Atalantei.

"A fost un meci dificil, știu că atunci când jucăm la Bergamo este întotdeauna dificil, dar am crezut până la sfârșit și sunt foarte fericit", a declarat el pentru BT Sport.

"Nu renunțăm niciodată, credem până la sfârșit, este un rezultat bun pentru noi. Începutul a fost greu, știam că Atalanta va face multă presiune, au un antrenor fantastic, când am jucat la Juventus au fost întotdeauna dificil de jucat împotriva lor. Am fost puțin norocoși la final, dar ăsta este fotbalul.

"Trebuie să ne îmbunătățim în continuare, avem jucători diferiți, sistem diferit, trebuie să ne adaptăm unii cu alții, dar va dura ceva timp. avem timp să ne îmbunătățim și să fim mai buni."

Cristiano Ronaldo sărbătorește după ce a marcat împotriva Atalantei.

Înapoi și înainte

Cu Grupa F greu de separat după trei meciuri, deplasarea lui United la Bergamo a fost însoțită de ramificații importante.

O victorie impresionantă cu 3-0 împotriva lui Tottenham Hotspur sâmbătă în Premier League a ușurat oarecum presiunea asupra managerului Ole Gunnar Solskjaer, dar avansarea în runda următoare în Liga Campionilor ar putea fi vitală dacă vrea să rămână în funcție.

Și a fost aproape începutul perfect pentru norvegian, deoarece o lovitură deviată devreme de Scott McTominay s-a strecurat ispititor spre poarta Atalantei, înainte de a lovi doar stâlpul cu portarul blocat.

Iar United a fost făcută să plătească doar câteva minute mai târziu, când echipa locală a preluat conducerea datorită lui Iličić.

Lovitura sa din interiorul suprafeței a fost aproape direct la David De Gea în poartă, iar spaniolul va fi dezamăgit că mingea a reușit să se strecoare pe sub el.

Josip Ilicic sărbătorește după ce a marcat împotriva lui Manchester United.

După ce a reușit acest prim gol atât de important, Atalanta a continuat să pară echipa mai periculoasă în atac.

Zapata a avut câteva șuturi, în timp ce apelurile echipei locale pentru penalty-uri au rămas fără rezultat chiar și după verificările arbitrului asistent video.

Și au fost făcute să plătească în timpul de întrerupere înainte de finalul primei reprize, când United a produs cea mai bună acțiune de atac a meciului.

Un joc combinat îngrijit între Mason Greenwood, Ronaldo și Bruno Fernandes a deschis apărarea Atalantei, iar o întoarcere delicată a lui Fernandes a lăsat mingea invitată pentru Ronaldo să înscrie.

A fost cel de-al 138-lea gol al portughezului în Liga Campionilor și al patrulea în patru meciuri în Europa de la revenirea la United.

După pauză și cu cuvintele lui Solskjaer răsunând în urechi, jucătorii lui United au fost mult mai energizați.

Un joc mai complicat al lui Fernandes a oferit o deschidere la doar 12 metri de poartă, dar un blocaj excelent al lui Jose Luis Palomino a menținut scorul la egalitate.

Palomino a fost implicat la celălalt capăt al terenului la scurt timp după aceea, oferind o pasă de gol pentru ca Zapata să o aducă din nou pe Atalanta în avantaj.

Atacantul columbian a primit o minge lungă de la Palomino și, în timp ce căpitanul lui United, Harry Maguire, a făcut apel la offside, Zapata a înscris, dar steagul de offside a fost ridicat.

Vizitați CNN.com/sport pentru mai multe știri, reportaje și videoclipuri

Zapata sărbătorește golul marcat împotriva lui Manchester United.

Cu toate acestea, după o lungă verificare VAR care a totalizat două minute și șase secunde, golul a fost în cele din urmă acordat, declanșând scene de bucurie în rândul fanilor gazdelor.

United, care avea nevoie de un gol pentru a reveni în joc, a forțat și a forțat - aruncând în teren înlocuitori ofensivi în speranța de a schimba jocul.

Deși meciul părea să se stingă, Ronaldo a venit din nou în ajutorul lui United, înscriind din marginea careului pentru a egala echipele cu doar câteva minute înainte de final.