Un atacant cu probleme conduce Hertha la o victorie răsunătoare

Niederlechner cu un triplu

Niederlechner a marcat prima sa triplă din 2016..aussiedlerbote.de

După trei remize, Hertha BSC a reușit din nou o victorie în Bundesliga 2 - și ce victorie a fost. SV Elversberg, care a promovat, are de suferit în special sub conducerea lui Florian Niederlechner. Paderborn a reușit să învingă Hannover pe final, în timp ce Karlsruhe și Rostock au suferit o remiză turbulentă.

SC Paderborn - Hannover 96 1:0 (0:0)

SC Paderborn rămâne adversarul de temut al lui Hannover 96. Formația din Saxonia Inferioară nu a reușit să câștige cea de-a noua confruntare cu Westfalia de Est, pierzând cu 1-0 (0-0), după ce a fost în inferioritate numerică timp de 70 de minute. A fost prima înfrângere în divizia a 2-a în trei meciuri pentru 96, care a ratat saltul spre locul 6.

Louis Schaub, de la Hannover, a primit cartonașul roșu încă de la început pentru joc dur (20'). Inițial, arbitrul Robin Braun arătase un cartonaș galben după o intervenție cu talpa deschisă a lui Schaub asupra lui Marcel Hoffmeier pe linia de tușă, dar a fost schimbat de imaginile de la televizor. Florent Muslija (90+1) a marcat pe final de meci pentru SCP și a obținut prima victorie după două înfrângeri grele.

Antrenorul lui Paderborn, Lukas Kwasniok, care și-a prelungit contractul până în 2025 în cursul săptămânii, a reacționat la recentele înfrângeri prin șapte schimbări față de înfrângerea cu 4-1 de la Elversberg. În vârstă de 23,79 ani, SCP a aliniat cel mai tânăr unsprezece de start din istoria diviziei secunde și a început cu îndârjire.

Kai Klefisch (2) a lovit bara transversală cu capul. După eliminare, Paderborn a devenit din ce în ce mai superioară, cu debutanții Pelle Boevink în poartă și atacantul Moritz Flotho, dar i-a lipsit ritmul și creativitatea în atac. Gazdele și-au asumat din ce în ce mai multe riscuri în repriza a doua. Cu toate acestea, Florent Muslija (47) și Sebastian Klaas (61) au ratat ocazii bune. De partea cealaltă, Fabian Kunze (78) a avut o ocazie rară pentru vizitatori, dar și-a permis un cârlig de prea multe ori.

Karlsruher SC - Hansa Rostock 2:2 (1:2)

Karlsruher SC și Hansa Rostock rămân pe ultimul loc în clasament. În etapa a 15-a, echipa din Baden a răsturnat un deficit de 2-0 și a remizat 2-2 (1-2) cu Rostock, care se află la egalitate de puncte. Junior Brumado (16) și Damian Roßbach (34) au adus-o pe Rostock în avantaj. Igor Matanovic (45) și principalul joker Budu Siwsiwadse (81) au asigurat scorul final.

Cei 23.159 de spectatori prezenți la Wildpark au asistat la un meci fără niciun moment cu adevărat important în primul sfert de oră. Apărările de ambele părți au avut totul sub control. La prima ocazie a meciului, Rostock a preluat conducerea prin Brumado. Zece minute mai târziu, Kai Pröger a fost aproape de a mări avantajul oaspeților, dar portarul Patrick Drewes a salvat pentru KSC. Puțin mai târziu, Roßbach s-a descurcat mai bine. Matanovic a readus gazdele în joc cu puțin timp înainte de pauză.

KSC a presat pentru egalare în debutul reprizei secunde. Rostock a rămas periculoasă pe contraatac, iar Pröger l-a testat din nou pe Drewes (57'). Cinci minute mai târziu, Matanovic ar fi trebuit să egaleze după o greșeală a lui Roßbach, dar atacantul a ratat lamentabil.

La scurt timp după aceea, KSC a avut noroc când golul lui Brumado a fost anulat după o revizuire video din cauza unui fault anterior (63'). Decizia arbitrului Deniz Aytekin (Oberasbach) a fost controversată. În minutul 72, Roßbach a ratat o ocazie mare de a înscrie al treilea gol al lui Hansa. La cealaltă extremitate, Siwsiwadse a împins mingea peste poartă.

Hertha BSC - SV Elversberg 5:1 (2:1)

Retrogradată, Hertha BSC este în continuare în ascensiune. Berlinezii s-au impus furibund cu 5:1 (2:1) în fața promovatei SV Elversberg și au sărit în prima jumătate a clasamentului după trei remize la rând. SVE, în schimb, nu a reușit să ia contact cu locurile de promovare.

Linus Gechter (13'), Florian Niederlechner (24', 61', 67'), cu o triplă, și Jonjoe Kenny (71') au marcat la temperaturi negative pe Stadionul Olimpic din Berlin și au asigurat victoria gazdelor, care au urcat pe locul opt, cu 21 de puncte. Elversberg, pentru care Thore Jacobsen (15) a marcat golul egalizator între timp, are trei puncte avans.

Formația din Saarland, care a început în forță sezonul, a intrat mai bine în joc, dar un prim gol al lui Paul Wanner (4), împrumutat de Bayern, a fost anulat din cauza unei mingi de mână. Ulterior, berlinezii au continuat să se chinuie în defensivă, dar Gechter a marcat din senin după o aruncare lungă și a preluat conducerea.

Vizitatorii au replicat însă prompt, Jacobsen marcând cu un șut de la distanță. A urmat un schimb deschis de lovituri și Niederlechner, care până atunci marcase doar două goluri în campionat, a înscris din apropiere. După pauză, Hertha a dat drumul la căldură în zece minute.