Ultima clasată enervează decisiv pe St. Pauli pe final de meci

Osnabrück luptă pentru o remiză

Jackson Irvine și FC St. Pauli au cedat puncte importante în condiții dificile..aussiedlerbote.de

FC St. Pauli a ratat o victorie importantă de două ori în decurs de o săptămână după ce a preluat conducerea. După remiza cu Hamburger SV, liderul campionatului alunecă acum pe terenul ultimei clasate, Osnabrück. Golul egalizator a fost marcat cu puțin timp înainte de final.

FC St. Pauli a suferit un mic eșec în cursa pentru promovare în cea de-a doua Bundesliga. Liderul campionatului a fost ținut la o dezamăgitoare remiză 1:1 (1:0) pe terenul ultimei clasate, VfL Osnabrück. Deși Kiezkickers a rămas neînvinsă, nu a reușit să profite pe deplin de înfrângerea rivalilor din oraș, Hamburger SV, în fața lui SC Paderborn.

În fața celor 15.741 de spectatori prezenți pe stadionul cu casa închisă de la Bremer Brücke, Jackson Irvine a adus-o pe St. Pauli în avantaj în minutul 6. Cu toate acestea, înlocuitorul Haralambos Makridis a răsplătit o prestație curajoasă a celor de la Osnabrück după pauză cu un egal meritat (82'). Niklas Wiemann, de la Osnabrück, a primit un cartonaș galben în timpul de odihnă. A fost primul punct pentru alb-violeți sub comanda noului antrenor Uwe Koschinat. În urmă cu o săptămână, aceștia suferiseră o înfrângere jenantă cu 4-0 la FC Schalke 04.

St. Pauli a avut clar jocul sub control în primele 45 de minute. Vizitatorii au preluat conducerea chiar de la prima lor ocazie. Irvine a reluat cu capul după un corner. Echipa antrenorului Fabian Hürzeler a controlat apoi jocul în voie. Cu toate acestea, vizitatorii nu au reușit să își mărească avantajul și să clarifice lucrurile încă de la început.

Drept urmare, St. Pauli a fost din nou sub presiune în repriza a doua. Echipa din Osnabrück și-a descoperit acum spiritul de luptă și a dus o luptă palpitantă împotriva marii favorite. Michael Cuisance a ratat mai întâi o mare ocazie de a egala cu 12 minute înainte de final, dar apoi Makridis a fost la îndemână.