SportȘtirifotbal

Tunisia surprinde Nigeria și se califică în sferturile de finală ale AFCON

O selecționată tunisiană, aflată în inferioritate numerică, a surprins Nigeria, triplă campioană, și s-a calificat duminică în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Națiuni.

Youssef Msakni a marcat golul victoriei pentru Tunisia împotriva Nigeriei..aussiedlerbote.de

Cu mai mulți jucători și cu selecționerul Mondher Kebaier absenți în urma unui focar de Covid-19 în echipă, Tunisia a obținut o victorie nesperată cu 1-0, grație golului lui Youssef Msakni.

Lovitura de la distanță, cu o deviere, la două minute de la începutul reprizei secunde, a fost ajunsă de Maduka Okoye, dar portarul nigerian nu a putut împiedica șutul să ajungă în plasă.

Nigeria, singura echipă care a câștigat toate meciurile din faza grupelor, a fost eliminată la jumătatea reprizei a doua, după ce o analiză a arbitrului asistent video (VAR) a îmbunătățit intrarea atacantului de la galben la cartonaș roșu.

Super Eagles a continuat să forțeze pentru egalare și a avut ocazii pe final prin Wilfred Ndidi și Umar Sadiq, în timp ce tunisianul Naïm Sliti a avut și el un șut salvat de Okoye în minutul 75.

Dar scorul a rămas 1-0, ceea ce înseamnă că Tunisia - care a câștigat doar un singur meci în faza grupelor și a avansat în optimi doar ca una dintre cele mai bune echipe clasate pe locul trei - se va confrunta sâmbătă cu Burkina Faso în sferturile de finală.

Vulturii din Carthage încearcă să câștige al doilea titlu AFCON, după ce a mai triumfat în 2004.

Între timp, Burkina Faso s-a calificat, de asemenea, în sferturile de finală după ce a învins Gabon la penalty-uri.

Atacantul din Comore, Ahmed Mogni (C), sărbătorește alături de coechipierii săi după ce a marcat al doilea gol al echipei sale în timpul meciului de fotbal din Grupa C a Cupei Africii pe Națiuni (CAN) 2021 dintre Ghana și Comore la Stade Roumde Adjia din Garoua, pe 18 ianuarie 2022. (Foto: Daniel BELOUMOU OLOMO / AFP) (Foto: DANIEL BELOUMOU OLOMO/AFP via Getty Images)

Bertrand Traoré, care a lovit bara din penalty în prima repriză, și-a adus echipa în avantaj când a finalizat un unu la unu, dar Gabon a egalat în timpul de odihnă al reprizei a doua prin autogolul lui Adama Guira, după un corner.

Asta după ce gabonezul Sidney Obissa fusese eliminat pentru al doilea cartonaș galben.

La loviturile de departajare, cu scorul de 6-6, Lloyd Palun a lovit bara pentru Gabon, înainte ca Ismahila Ouédraogo să transforme și să trimită Burkina Faso în sferturi.