Tom Brady spune că este "în regulă" după ce s-a accidentat la braț în meciul pierdut de Tampa Bay Buccaneers cu 41-31 în fața lui Kansas City Chiefs

Tom Brady a înlăturat orice îngrijorare cu privire la o eventuală accidentare la braț în meciul pierdut de Tampa Bay Buccaneers cu 41-31 în fața celor de la Kansas City Chiefs, duminică seară.

Brady a fost deposedat de sac și a suferit o sperietură de accidentare a brațului..aussiedlerbote.de

La conferința de presă de după meci, fundașul a răspuns brusc la o întrebare despre brațul său spunând: "Voi fi bine. Este fotbal".

În ciuda unei prestații puternice a celui care a câștigat de șapte ori Super Bowl, adversarul său, Patrick Mahomes, a fost cel care a obținut victoria după o altă prestație uluitoare. Fundașul lui Chiefs a avut 23 din 37 pentru 249 de metri și trei eseuri împotriva uneia dintre cele mai bune apărări din ligă.

Meciul s-a disputat în fața unui Raymond James Stadium din Tampa, care a fost complet, la doar patru zile după ce uraganul Ian a devastat Florida, iar fanii au avut parte de o întâlnire palpitantă.

În urma unei mingi pierdute de Bucs la lovitura de începere a meciului, Mahomes a aruncat primul său eseu în a doua acțiune a meciului, găsindu-l pe tight end-ul Travis Kelce, care a sărit peste un placaj pentru a trece linia de poartă.

Chiefs nu s-au lăsat mai prejos, parcurgând 79 de yarzi în 12 jocuri înainte ca Clyde Edwards-Helaire să înscrie o cursă de trei yarzi și să aducă echipa oaspete în avantaj de 14-3.

La următoarea acțiune, Mahomes și-a etalat statutul de superstar cu un touchdown de excepție. Jucătorul în vârstă de 27 de ani a evitat câteva placaje înainte de a trimite mingea în endzone pentru ca Edwards-Helaire să înscrie al doilea eseu al serii.

"Am reușit să-mi folosesc viteza, puțina mea viteză, pentru a ocoli marginea acolo. Voiam să alerg pentru ea, dar ei au cam zburat în jurul meu", a spus Mahomes. "Mi-am dat seama că nu voi reuși și l-am văzut pe Clyde, așa că i-am dat un fel de fentă către el".

Brady a ripostat în al doilea sfert cu propriul eseu, găsindu-l pe Mike Evans cu o pasă de 13 yarzi, dar a fost un joc la sfârșitul reprizei care i-a îngrijorat pe credincioșii lui Bucs cu privire la QB-ul lor.

Tampa Bay a avut un joc 1st-and-10 la propriul 34 cu 5:09 pe ceas în al doilea trimestru, când Brady a fost scos de către fundașul Chiefs L'Jarius Sneed.

Brady și-a apucat imediat brațul după ce a fost lovit de Sneed și se chinuia vizibil. După ce s-a așezat pe bancă, el a mers pe margine pentru a arunca câteva pase alături de rezerva Blaine Gabbert, dar nu a fost anunțată nicio desemnare de accidentare, iar Brady a revenit la joc după un alt eseu al lui Chiefs.

După accidentare, Brady a revenit și a condus o acțiune de eseu înainte de pauză.

În vârstă de 45 de ani nu a părut deranjat odată ce a revenit în acțiune și a mai aruncat o pasă de eseu către Evans cu doar 10 secunde rămase pe ceas pentru a reduce deficitul de la pauză, 28-17.

Brady și Mahomes au făcut schimb de aruncări de eseu în repriza a doua, dar Bucs nu au reușit să revină, în ciuda faptului că apărarea i-a limitat pe Chiefs la 13 puncte în repriza a doua, meciul încheindu-se cu 41-31.

În ciuda faptului că Mahomes a câștigat laudele de după meci, Brady a fost cel care a avut cea mai bună statistică, având 39 din 52 pentru trei eseuri și un record stagional de 385 de metri. În ciuda jocului său superb, Brady are acum 1-2 împotriva rivalului său de fundaș de când s-a mutat în Florida în 2020.

Înfrângerea nu l-a împiedicat pe cel care a câștigat de șapte ori Super Bowl să-și laude rivalul în post-partidă: "Îmi place să-l văd pe Patrick jucând. Din păcate, suntem la capătul greșit în seara asta".

În ciuda sperieturii provocate de accidentarea la braț, Brady speră să fie titular duminica viitoare împotriva celor de la Atlanta Falcons, continuând o serie remarcabilă de apariții.

Fundașul a început 37 de meciuri la rând pentru actuala sa echipă și 97 de meciuri consecutive în total, o serie care se întinde până în 2016, când era la New England Patriots.

Înfrângerea suferită în fața lui Chiefs îi lasă pe Bucs cu un bilanț de 2-2, dar în continuare pe primul loc în NFC South, grație recordului de 1-0 în meciurile divizionare.

Între timp, Chiefs, care acum are 3-1 și conduce AFC West, va juca împotriva celor de la Las Vegas Raiders, tot în Kansas City.