Titularii de la Suns strălucesc în fața lui Mavericks; Heat obține o victorie în fața lui Sixers fără Joel Embiid

Phoenix Suns și Miami Heat și-au asigurat victorii în primul meci din turul 1 al seriei a doua a playoff-ului respectiv: Miami a învins pe Philadelphia 76ers cu 106-92, în timp ce Suns a învins pe Dallas Mavericks cu 121-114.

Deandre Ayton a marcat 25 de puncte pentru Suns, toți cei cinci titulari terminând în două cifre..aussiedlerbote.de

Meciul extraordinar al starului din Dallas, Luka Doncic - 45 de puncte, 12 recuperări și opt pase decisive - nu a fost suficient pentru ca Mavs să învingă o echipă coezivă a lui Suns, care a avut șase jucători care au terminat în cifre duble.

"Trebuie doar să aducem pe cineva care să se alăture petrecerii", a declarat antrenorul lui Mavericks, Jason Kidd, pentru ESPN.

Doncic a marcat mai multe puncte decât restul titularilor de la Mavs, care au reușit doar 39 de puncte între ei. În ciuda performanței sale individuale, Phoenix a condus de la un fir la altul, făcându-și cinste cu statutul de favoriți ai seriei.

Deandre Ayton a marcat 25 de puncte, iar Devin Booker a marcat revenirea în echipă după trei meciuri în care a fost ținut pe tușă din cauza unei accidentări, cu 23 de puncte, nouă recuperări și opt pase decisive.

Media de 33,4 puncte marcate de Doncic în carieră în postsezon, de 33,4 puncte, egalează acum media lui Michael Jordan pentru cea mai mare din istoria playoff-urilor din NBA.

Suns au avut un început rapid de meci, trecând cu un buldozer la un avans de 18-6 la jumătatea primului sfert, înainte ca eforturile lui Doncic și ale atacantului Maxi Kleber, care a marcat 19 puncte, să îi readucă pe Mavs la patru puncte la jumătatea meciului.

"Cred că apărarea noastră ne-a pierdut meciul astăzi", a spus Doncic. "Începutul nostru în defensivă a fost groaznic și trebuie să schimbăm asta. Știu că putem juca mult mai bine în apărare".

Phoenix a găsit o altă viteză după pauză și și-a mărit avansul la 21 de puncte la începutul sfertului patru, înainte ca o rafală de final a celor de la Mavs să facă scorul mai respectabil.

"Vom lua victoria", a declarat fundașul lui Suns, Chris Paul - care a contribuit cu 19 puncte și cinci recuperări -. "Nu va fi întotdeauna frumos. Am jucat bine în cea mai mare parte a meciului. Ne vom uita la filmul de mâine și vom vedea ce trebuie să facem diferit pentru meciul 2".

Heat a câștigat meciul 1 împotriva lui Sixers

În Conferința de Est, între timp, Heat a câștigat un meci de luptă împotriva unei echipe Sixers lipsită de talismanul lor Joel Embiid, în timp ce se recuperează după o fractură orbitală și o comoție cerebrală suferite în ultimele minute ale meciului 6 câștigat de Philly împotriva lui Toronto Raptors.

În absența lui Embiid, coechipierii săi de la Sixers s-au luptat. Cel mai bun jucător din 2018, James Harden, a fost ținut la doar 16 puncte - 12 din cele 13 încercări de aruncare de pe teren ale sale au fost contestate și, de asemenea, a fost supus la dublu-teamed de nouă ori. Restul celor de la 76ers nu s-au descurcat mult mai bine, aruncând 6 din 34 de la trei puncte și acordând 15 recuperări care au adus 22 de puncte pentru Heat.

"Evident, nu încercăm să ratăm aruncări, dar lucrurile pe care le putem controla sunt recuperarea mingii de baschet și faptul că nu întoarcem mingea", a declarat Harden pentru ESPN. "Sunt lucruri pe care le putem controla și, odată ce vom face asta în următorul meci, vom avea o șansă mai bună de a câștiga".

Inițial, niciuna dintre echipe nu a controlat jocul. Heat a deschis un avantaj care a ajuns la 12 puncte în primul sfert, înainte ca 76ers să revină și să conducă 51-50 la jumătatea meciului, în condițiile în care Miami a avut 1 din 9 aruncări de pe teren în ultimele șase minute ale reprizei.

"Mi-a plăcut cum am ripostat", a declarat antrenorul lui Sixers, Doc Rivers, potrivit NBA. "Mi-a plăcut cum am ieșit la începutul sfertului al treilea... și apoi nu mi-a plăcut restul meciului din acel moment".

Tyler Herro a marcat al doilea cel mai mare număr de puncte din cariera sa în post-sezon, cu 25 de puncte.

Condusă de Tyler Herro de pe bancă - care a marcat 25 de puncte și a avut 4 din 6 aruncări de la mare adâncime - și Bam Adebayo - care a terminat cu 24 de puncte și 12 recuperări - Heat s-a mobilizat pe final. O serie de 10-0 în al treilea, urmată de o serie de 13-2 în al patrulea sfert au fost suficiente pentru a asigura victoria.

"Sunt o echipă foarte bună chiar și fără Embiid", a declarat Erik Spoelstra, antrenorul lui Miami, reporterilor după meci. "Pur și simplu am reușit să ne organizăm în a doua repriză. Am făcut-o cu un pic mai multă gândire și disciplină, iar acest efort suplimentar i-a aprins pe toți cei din echipă".

Meciul 2 pentru ambele serii va avea loc miercuri.