SportȘtirigolf

Tiger Woods se simte "mult mai puternic" înainte de Campionatul PGA

Tiger Woods spune că se simte "mult mai puternic" decât s-a simțit la Masters luna trecută, în timp ce cel care a fost de 15 ori campion de turnee majore își pregătește revenirea la golf în cadrul PGA Championship.

Woods joacă o lovitură în timpul rundei finale a Masters-ului de luna trecută..aussiedlerbote.de

Woods a jucat la Augusta National primul său turneu după aproape 17 luni, după ce a suferit răni grave la picior într-un accident de mașină în februarie 2021.

El a ajuns acum la Southern Hill Country Club din Tulsa, Oklahoma - locul unde a obținut a patra și cea mai recentă victorie a sa la PGA Championship în 2007 - pentru al doilea turneu major masculin al anului.

"Voi avea vreodată mobilitate completă? Nu. Niciodată", a declarat Woods duminică.

"Dar voi putea să devin mai puternic. O să mă doară, dar așa va fi.

"Sunt entuziasmat de (această săptămână). Nu voi juca atât de mult în continuare, așa că de fiecare dată când voi juca, va fi distractiv să joc și să concurez. Există doar atât de multe jocuri pe bani pe care le poți juca acasă".

După ce a făcut 71 de puncte în runda de deschidere la Masters, Woods a urmat cu 74, 78 și 78 pentru a termina turneul pe locul 47.

"Am devenit mult mai puternic de la Masters", a declarat Woods pentru Golfweek.

"Ne-am întors la lucru marți (după Masters). Luni a fost groaznic; nu am făcut nimic, iar marți a fost ziua picioarelor. Așa că am revenit imediat la treabă. Totul este mai bine".

Anterior, Woods a declarat că va juca la Open-ul din St. Andrews, Scoția, în luna iulie.

Campionatul PGA începe joi. Campionul în exercițiu și rivalul de lungă durată al lui Woods, Phil Mickelson , s-a retras din turneu, pe fondul unei absențe continue din golf, în timp ce Scottie Scheffler este cap de afiș în calitate de proaspăt încoronat campion la Masters și numărul 1 mondial.

Iar după ce a terminat pe locul al doilea la AT&T Byron Nelson duminică, Jordan Spieth, de trei ori câștigător al unui turneu major, a arătat o formă promițătoare, în timp ce încearcă să completeze un grand slam al carierei la PGA Championship.