THW Kiel învinge Kolstad în ultima secundă

THW Kiel intră în pauza de iarnă a Ligii Campionilor ca lider al campionatului după ce a învins Kolstad Handball cu 26:25. Meciul s-a terminat prost pentru un fost jucător al gazdelor.

Kiel a obținut în ultima secundă a șaptea victorie în turul preliminar al Ligii Campionilor. Foto:.aussiedlerbote.de

Liga Campionilor la handbal - THW Kiel învinge Kolstad în ultima secundă

Echipa de handbal THW Kiel intră în pauza de iarnă a Ligii Campionilor ca lider al Grupei A din turul preliminar.

Campioana en-titre a Germaniei s-a impus în meciul de pe teren propriu în fața deținătoarei titlului, Kolstad Handball din Norvegia, cu 26:25 (15:12), reușind astfel să-și ia revanșa pentru înfrângerea din prima manșă, scor 30:34. Golul decisiv a fost marcat de extrema stângă Rune Dahmke cu puțin timp înainte de fluierul final.

Ambele echipe au început meciul nervos și cu greșeli. A fost nevoie de aproape nouă minute până când Petter Överby a marcat primul gol pentru gazde, la 1-2. Dar și vizitatorii, conduși de fostul jucător al lui THW Sander Sagosen, au fost foarte neatenți cu ocaziile de a marca în prima repriză.

Germanii de Nord au căpătat apoi mai multă siguranță pentru acțiunile lor de atac datorită unei apărări mai stabile. Aripa dreaptă Niclas Ekberg a adus pentru prima dată THW în avantaj de două goluri, la 12:10 (25').

Fostul jucător al lui Kiel, Sagosen, a văzut cartonașul roșu

Avantajul de trei goluri al lui Kiel la pauză a fost rapid anulat de oaspeți. Kolstad a făcut 17:17 în minutul 37 și 19:18 în minutul 39, dar Sagosen a primit cartonașul roșu în minutul 55, după o intervenție asupra căpitanului lui THW, Damogoj Duvnjak, scorul fiind 23:21 în favoarea norvegienilor. Gazdele au profitat de acest avantaj pentru a obține a șaptea victorie în turul preliminar.

Cel mai bun marcator pentru Kiel, care are acum 15:5 puncte, a fost Niclas Ekberg, cu opt goluri. Următoarea etapă din prima ligă se va disputa în februarie 2024, după Campionatul European din Germania.