Test de succes la Cupa Mondială: Femeile de la DHB au învins Suedia

Echipa feminină de handbal a Germaniei impresionează în penultimul test de la Cupa Mondială, contra Suediei. Victoria binemeritată le dă încredere în vederea finalei.

Alina Grijseels (l) și femeile de la DHB s-au impus în Suedia..aussiedlerbote.de

Cu mai puțin de o săptămână înainte de începerea Campionatului Mondial, echipa feminină de handbal a Germaniei a făcut ca lumea să se ridice și să ia aminte la prima victorie internațională în fața Suediei, ocupanta locului patru la Jocurile Olimpice, după șapte ani.

În victoria cu 33:30 (17:13) de la Ystad, echipa condusă de antrenorul național Markus Gaugisch a arătat o formă puternică și și-a alimentat încrederea pentru finalele din Danemarca, Norvegia și Suedia.

În fața a 2207 spectatori, co-capitanele Alina Grijseels și Emily Bölk au fost cele mai bune marcatoare ale echipei DHB, cu câte șase goluri fiecare. Cele două echipe se vor întâlni din nou duminică, la Lund, înainte ca femeile de la DHB să înceapă campania de Cupă Mondială împotriva Japoniei, joia viitoare. Alte adversare din turul preliminar sunt Iran și Polonia. Obiectivul minim este calificarea în sferturile de finală.

Echipa germană a fost foarte trează încă de la început. Apărarea a fost fermă și a permis puține lucruri. În spatele apărării, portarul Katharina Filter a oferit un sprijin puternic. Jucătoarea în vârstă de 24 de ani a apărat șapte șuturi în prima repriză și a fost, prin urmare, un factor important. Echipa DHB a impresionat, de asemenea, în atac pentru perioade lungi de timp. După 23 de minute, avantajul a fost pentru prima dată de șase goluri, 14:8.

După schimbare, câștigătorii Campionatului European de anul trecut și-au menținut inițial nivelul ridicat și au dominat jocul până la mijlocul reprizei secunde. La scorul de 28:21, meciul părea decis, dar apoi s-a produs o pauză în jocul germanilor. Cu șase minute înainte de final, perna confortabilă s-a topit la un singur gol. Cu toate acestea, echipa DHB nu și-a pierdut curajul și a ieșit învingătoare meritat la final.