SportȘtirifotbal

Superstarul englez Harry Kane bate un nou record de goluri în Germania

Harry Kane și-a continuat forma superbă de marcator, doborând încă un record în victoria cu 3-0 a lui Bayern Munchen în fața lui Stuttgart, duminică.

Harry Kane sărbătorește după ce a marcat pentru Bayern Munchen, duminică..aussiedlerbote.de

Kane, în vârstă de 30 de ani, a marcat două goluri în acest meci, cel de-al doilea făcându-l cel mai rapid jucător care a ajuns la 20 de goluri în Bundesliga. Internaționalul englez a atins acest reper în 14 meciuri - cu șapte meciuri mai puțin decât deținătorul precedent al recordului, Uwe Seeler.

Lui Erling Haaland, starul lui Manchester City, pe atunci la Borussia Dortmund, i-au trebuit 22 de meciuri pentru a înscrie 20 de goluri.

"A fost probabil cea mai bună performanță a sezonului", a spus Kane despre victoria lui Bayern, fără a se opri asupra propriilor realizări.

"Intensitatea noastră a fost foarte bună în ceea ce a fost un meci important. Toată lumea s-a descurcat bine, inclusiv jucătorii care au venit în echipă.

"Avem nevoie de întreaga echipă. În general, a fost o performanță foarte bună astăzi. Putem fi mândri de asta".

Kane a marcat cu o lovitură de cap în repriza a doua și a devenit cel mai rapid jucător care a ajuns la 20 de goluri în Bundesliga.

Kane a trebuit să aștepte mai puțin de două minute pentru primul său gol al meciului. Vizitatorii au cedat mingea ieftin în propria jumătate, ceea ce i-a permis lui Leroy Sané de la Bayern să se desprindă.

Atacantul și-a păstrat calmul pentru a ocoli portarul lui Stuttgart înainte de a-i trimite mingea lui Kane, care a trimis-o în plasa deschisă.

Atacantul a marcat apoi al doilea său gol la 10 minute după pauză, direcționând o lovitură de cap în colțul porții din apropiere.

Kane are acum patru goluri în plus în fruntea clasamentului golgheterilor din acest sezon. Serhou Guirassy de la Stuttgart, care a fost ținut foarte liniștit duminică, este al doilea, cu 16 goluri.

Fundașul lui Bayern, Kim Min-jae, a marcat al treilea gol al gazdelor și a obținut o victorie importantă în cursa pentru titlu în Bundesliga.

Campioana Bundesliga se află acum pe locul doi, la patru puncte în spatele lui Bayer Leverkusen, având un meci mai puțin disputat.

În timp ce își continuă încercarea de a câștiga al 12-lea titlu consecutiv în Bundesliga, Bayern va înfrunta echipa italiană Lazio în 16-imile de finală ale Ligii Campionilor, după ce tragerea la sorți a fost efectuată mai devreme luni.