Super-G: Schiorul Weidle dă peste cap un start de viteză

Kira Weidle are o zi de neuitat în prima cursă de viteză a sezonului. Cu toate acestea, o experiență din anul precedent îi dă speranțe. Italianca Sofia Goggia oferă un super-G remarcabil.

A ratat super-G-ul de la St. Moritz: Kira Weidle. Foto:.aussiedlerbote.de

Schi alpin - Super-G: Schiorul Weidle dă peste cap un start de viteză

Schiorul Kira Weidle a dat peste cap prima probă de viteză a sezonului de Cupa Mondială de schi alpin. Sportiva originară din Starnberg a ocupat doar locul 26 în super-G-ul de la St. Moritz.

Italianca Sofia Goggia s-a impus după o cursă strălucită, cu aproape o secundă în fața celei de-a doua clasate, austriaca Cornelia Hütter. Campioana olimpică elvețiană Lara Gut-Behrami a ocupat locul trei.

"A fost o cursă ratată de sus până jos", a declarat Weidle pentru ARD. Performanța ei a fost "foarte, foarte dezamăgitoare". Tânăra de 27 de ani a ieșit pe pârtie cu numărul 1. Poate că nu ar fi stricat să vadă în prealabil alte câteva concurente, a spus ea. Ea nu a nimerit bine una sau două tranziții. Dar a fost în principal din cauza ei însăși faptul că nu a reușit să arate de ce este capabilă. Coechipiera lui Weidle, Emma Aicher, a fost eliminată, iar Katrin Hirtl-Stanggaßinger a terminat pe locul 36.

O nouă încercare la coborâre

Sâmbătă (ora 10.30 /ARD și Eurosport), în Elveția este programată o cursă de coborâre. Weidle vrea să atace din nou și, dacă este posibil, să facă la fel ca anul trecut. Atunci, ea a terminat pe locul 24 în prima coborâre de la St. Moritz și pe locul trei doar o zi mai târziu. "Astăzi a fost o zi de uitat, mâine o luăm de la capăt", a declarat medaliata cu argint la Campionatul Mondial din 2021.

Cursele de la St. Moritz sunt primele competiții de viteză ale iernii. Nu a fost posibil să se concureze pe Matterhorn din cauza vremii. Cupa Mondială masculină de la Beaver Creek din SUA a fost, de asemenea, anulată.