Nader El-Jindaoui a muncit timp de șapte ani pentru a debuta ca profesionist și și-a luat fanii cu el pe Tiktok și Instagram. Miercuri seară, el a propulsat cu promptitudine clubul Hertha BSC din orașul său natal în sferturile de finală ale Cupei DFB.

Nader Jindaoui, de la Berlin, înscrie în penalty și conduce cu 3:2 la pauză.aussiedlerbote.de

Nader El-Jindaoui - "Sunt un fotbalist": Vedeta lui Tiktok care a propulsat-o pe Hertha în sferturile de finală

După victoria echipei Hertha BSC în cupa cu Hamburger SV, numele unui jucător de atac care a debutat la profesioniști a fost strigat cel mai tare. "Nader, Nader, Nader", a auzit Nader El-Jindaoui, în vârstă de 27 de ani, din multe guri, în timp ce cobora scările în catacombele Stadionului Olimpic împreună cu soția sa Louisa și fiica sa Imani.

El-Jindaoui nu este doar un fotbalist, ci și un star al internetului. El are două milioane de urmăritori pe Instagram. 1,75 de milioane s-au abonat la canalul de YouTube al cuplului, unde aceștia împărtășesc de ani de zile informații despre viața lor.

Dar miercuri, atacantul a fost în centrul atenției în calitate de fotbalist profesionist. "Încă nu mi-am dat seama de asta", a spus el. "Este de necrezut. Am luptat toată viața mea pentru asta".

Nader El-Jindaoui: De la liga regională la sferturile de finală ale DFB

El s-a alăturat echipei Hertha în vara anului 2022, dar a apărut doar în meciuri competitive pentru U23. Până când antrenorul Pal Dardai l-a trimis pe teren în minutul 80 miercuri. El a inițiat scorul de 3:3 cu o schimbare de aripioare și apoi a transformat un penalty la loviturile de departajare cu mult aplomb. "Până la urmă, a fost fotbal", a spus berlinezul. "Chiar dacă unora le place să spună că sunt un influențator. Eu sunt un fotbalist".

Dardai a fost, de asemenea, plin de laude. "Când se antrenează cu noi, se antrenează pentru toată viața. Am onorat acest lucru", a spus el. "Să ridice mâna cine spune că nu are curaj". Pe lângă valoarea sa sportivă, jucătorul de 27 de ani are și o valoare economică pentru Hertha. Anul trecut, se spune că el ar fi impulsionat vânzările de tricouri, iar perspectiva debutului său la profesioniști, miercuri, a adus mai mulți oameni la Stadionul Olimpic.