Steph Curry intră în istorie cu al 3.500-lea coș de trei puncte în victoria lui Golden State Warriors în fața lui Brooklyn Nets

Steph Curry a devenit primul jucător din istoria NBA care reușește 3.500 de aruncări de trei puncte în timpul victoriei lui Golden State Warriors cu 124-120 în fața lui Brooklyn Nets.

Curry a marcat 37 de puncte împotriva celor de la Brooklyn Nets..aussiedlerbote.de

Curry a atins această bornă la un an după ce a devenit proprietarul recordului de trei puncte al ligii și a încheiat seara cu 3.505 aruncări de trei puncte în carieră - cu 532 mai mult decât Ray Allen, următorul din lista all-time.

Mai important este faptul că dublul MVP a produs sâmbătă o prestație superbă în sfertul patru, marcând 16 din cele 37 de puncte ale sale, iar Warriors au reușit să se mențină învingători și să ajungă la 11-14 în acest sezon.

"Steph a fost sublim pe linia dreaptă", a declarat antrenorul principal al lui Warriors, Steve Kerr, reporterilor. "A fost ireal. L-am văzut făcând asta de nenumărate ori, dar nu încetează să mă uimească de ce este capabil acest tip".

Curry a marcat cea de-a 3.500-a aruncare de trei puncte în primul sfert, iar Warriors au câștigat un avantaj timpuriu la Chase Center, în drumul lor spre un avantaj de 70-54 la pauză.

Klay Thompson a urcat pe locul nouă pe lista tuturor timpurilor la trei puncte, depășind în sfertul al treilea numărul de 2.282 al lui Jason Terry, dar Nets, care a fost condusă de cele 41 de puncte ale lui Cam Thomas, a ripostat și a trecut în avantaj prin reușita de trei puncte a lui Mikal Bridges în sfertul al patrulea.

Curry, însă, a avut alte idei, reușind fiecare aruncare și marcând 12 puncte consecutive în sfertul patru.

"A fost doar să fii agresiv cât de mult poți, să ataci unde erau golurile", a declarat Curry reporterilor despre mentalitatea sa spre finalul meciului. "Evident că trăiesc cu aruncările pe care le fac în fiecare seară și au intrat în seara asta".

Warriors au jucat fără Draymond Green, după ce atacantul a primit o suspendare pe termen nelimitat în urma unei altercații pe teren la începutul acestei săptămâni.

Green a fost expulzat pentru a treia oară în acest sezon în timpul înfrângerii suferite de Warriors cu 119-116 în fața lui Phoenix Suns, după ce l-a lovit cu brațul drept în față pe centrul Jusuf Nurkić. Jucătorul în vârstă de 33 de ani și-a cerut ulterior scuze și a susținut că a fost accidental.

"Au fost multe conversații, mult zgomot în jurul nostru", a declarat Curry. "Am avut o ședință cu o zi înainte de meciul cu LA [Clippers] [vineri], care a fost importantă pentru ca noi să ne stabilim unde ne aflăm, ce se întâmplă și pentru ca toată lumea să spună ce simte".

Victoria împotriva Brooklyn a pus capăt unei serii de trei meciuri pierdute pentru Warriors, iar acum au câștigat ultimele cinci meciuri pe teren propriu. Ei vor juca duminică cu Portland Trail Blazers, în timp ce Nets se vor confrunta luni cu Utah Jazz.