St. Pauli rămâne neînvinsă - promovata Elversberg a treia

FC St. Pauli se pregătește de derby-ul orașului cu HSV. Încă neînvinși, liderii diviziei secunde se îndreaptă cu pași repezi spre Bundesliga. Un nou-venit face furori.

Toate motivele să sărbătorească: Marcel Hartel (l) de la Pauli sărbătorește marcarea golului de....aussiedlerbote.de
Toate motivele să sărbătorească: Marcel Hartel (l) de la Pauli sărbătorește marcarea golului de deschidere..aussiedlerbote.de

FC St. Pauli și-a făcut încălzirea pentru derby-ul orașului Hamburg și rămâne măsura tuturor lucrurilor în cea de-a 2-a ediție a Bundesligii. Echipa antrenorului Fabian Hürzeler, încă neînvinsă în acest sezon, a salvat o victorie cu 3:2 (3:1) pe terenul celor de la Hansa Rostock.

Inițial, liderul campionatului nu s-a lăsat intimidat de faptul că a fost condus cu 1-0, după ce Junior Brumado a transformat o minge de mână (minutul 9). St. Pauli a întors rezultatul cu opt minute înainte de pauză. Rostock s-a apropiat din nou, printr-un alt penalty transformat de Brumado (80') și a pus presiune pe lider, dar nu a reușit să egaleze.

Manolis Saliakas (15'), Marcel Hartel (18') și Oladapo Afolayan (23') au marcat golurile lui Hamburg, care așteaptă cu nerăbdare derby-ul de vineri cu rivala din oraș Hamburger SV. După 14 etape, St. Pauli are trei puncte în fața lui HSV, cu 30 de puncte.

Echipa promovată este încă puternică

Promovata SV Elversberg continuă să facă senzație după victoria cu 4:1 (1-1) în fața lui SC Paderborn. Echipa antrenorului Horst Steffen a ridicat cu adevărat tensiunea după ce Luca Schnellbacher (50) a făcut 2-1 la scurt timp după pauză și s-a jucat pe contraatac. Paul Stock (57') și Maurice Neubauer (60') au profitat la maximum de spațiile care s-au prezentat. Schnellbacher (41') a egalat avantajul oaspeților prin Sebastian Klaas (22') la prima pauză. Elversberg se află la trei puncte în spatele lui HSV.

În partea de jos a clasamentului, demiterea antrenorului Tobias Schweinsteiger de la ultima clasată, VfL Osnabrück, nu s-a dovedit încă a fi ușurarea sperată. Echipa din Saxonia Inferioară a pierdut și sub conducerea antrenorului interimar Martin Heck - de data aceasta cu 0:2 (0:0) în fața echipei 1. FC Magdeburg. Pentru oaspeți au marcat Baris Atik (52) și Luca Schuler (71). Cu doar șapte puncte până acum, Osnabrück pierde tot mai mult din vedere locurile de ne retrogradare.

Golul de lider pentru Magdeburg: marcatorul Baris Atik (M) își sărbătorește golul.