Spectacol de goluri cu final fericit pentru BVB: 4:2 cu Gladbach

După ceva mai puțin de o jumătate de oră și două goluri primite, următorul eșec părea pecetluit. Dar BVB a întors meciul împotriva lui Gladbach - și și-a luat inima în dinți pentru deplasarea la Milano.

Jamie Bynoe-Gittens (locul 3 dreapta) a marcat al treilea gol al BVB în duelul Borussiei..aussiedlerbote.de

Început slab, reacție puternică: Borussia Dortmund a evitat pentru moment criza iminentă din toamnă cu multă pasiune. După o evoluție slabă în ultima perioadă și trei meciuri fără victorie în Bundesliga, echipa antrenorului Edin Terzic a reușit o victorie spectaculoasă cu 4:2 (3:2) în fața Borussiei Mönchengladbach în clasicul din vestul țării.

Nici măcar un deficit timpuriu de 2-0, grație golurilor lui Rocco Reitz (13) și Manu Kone (28), nu a făcut ca BVB să se descurajeze de data aceasta.

Marcel Sabitzer (30), Niclas Füllkrug (32), Jamie Bynoe-Gittens (45) și Donyell Malen (90+7) au întors meciul în fața a 81.365 de spectatori, sâmbătă, pe Signal Iduna Park, cu casa închisă. Succesul a îmbunătățit simțitor starea de spirit cu o zi înainte de adunarea generală și a sporit încrederea pentru apariția în Liga Campionilor, marți, la AC Milan.

În schimb, trendul ascendent al vizitatorilor a luat sfârșit. După patru meciuri competitive fără înfrângere, Gladbach a plecat din nou cu mâna goală de la Dortmund - așa cum a făcut-o în ultimele zece meciuri disputate în aceeași locație.

Deficit timpuriu

"Nu ne dorim doar să câștigăm meciul de astăzi, ci și să le oferim ceva înapoi spectatorilor noștri", a anunțat antrenorul Terzic la Sky cu puțin timp înainte de startul partidei, referindu-se la prestația slabă de la Stuttgart. Cu toate acestea, unsprezecele de start, care a fost schimbat pe patru posturi, a intrat cu greu în joc. Încă din minutul 3, Gregor Kobel l-a împiedicat pe Luca Netz să treacă în spatele porții cu un șut.

Puțin mai puțin de zece minute mai târziu, însă, nici portarul din Dortmund nu a avut vreo șansă. O pasă simplă de la Alassane Plea către Reitz a păcălit apărarea lui BVB. Internaționalul U21 Reitz a finalizat atacul cu un șut pe jos la colțul lung.

Deficitul timpuriu a pus probleme la BVB și a sporit nesiguranța care s-a creat la Stuttgart. Un gol al lui Plea, care le dădea oaspeților un presupus avantaj de 2-0, a fost anulat din cauza unui ofsaid aproape de final. Cu toate acestea, Gladbach a menținut presiunea și a șocat din nou BVB. Kone și-a lăsat în picioare adversarii Mats Hummels și Julian Ryerson și a marcat din 14 metri.

Dortmund recuperează din urmă

BVB s-a trezit abia după aceea și a răspuns cu mare pasiune pe o ploaie torențială. Deficitul a fost egalat în trei minute. Mai întâi, internaționalul austriac Sabitzer a șutat în plasă o centrare a lui Julian Brandt în poarta adversă. La scurt timp după aceea, Bynoe-Gitten, care fusese chemat în echipă în locul lui Karim Adeyemi, bolnav, a marcat cu capul în poarta lui Füllkrug. Șutul ulterior al marcatorului, de la 14 metri, la colțul lung, a readus Dortmund în meci.

Dar asta nu a fost tot. BVB a lovit din nou cu puțin timp înainte de pauză. După o pasă greșită a lui Kone, mingea a trecut prin Reus și Füllkrug până la tânăra vedetă Bynoe-Gittens, care și-a adus echipa în avantaj cu un șut pe jos.

Spre deosebire de prima repriză, a doua a început mai puțin sălbatic. Cu multă posesie, BVB a încercat să calmeze jocul și chiar și-a creat două ocazii prin Füllkrug (52') și Bynoe-Gittens (54'). Lovitura liberă executată de Reus (56) a lovit bara transversală, iar scorul de 4:2 a fost deosebit de strâns. Lipsa de ocazii a gazdelor a încurajat-o pe Gladbach să atace mai mult. Dar, în ciuda eforturilor lor, vizitatorii nu au avut succes. În schimb, Malen a marcat golul final pentru BVB cu un contraatac.