SportȘtirifotbal

Spania învinge Elveția la penalty-uri și se califică în semifinalele Euro 2020

Spania a avut nevoie de o lovitură de departajare la penalty-uri de nervi pentru a învinge Elveția și a ajunge vineri în semifinalele Euro 2020.

.aussiedlerbote.de

Mikel Oyarzabal a marcat penalty-ul decisiv după o lovitură de departajare de slabă calitate - Elveția a ratat patru din cele cinci încercări.

În mare parte a meciului, Spania a părut să se califice fără probleme în ultimele patru etape ale competiției. A preluat un avantaj timpuriu după autogolul nefericit al lui Denis Zakaria, dar s-a luptat pentru a face față unei explozii de final a Elveției.

În momentul în care meciul a început să se stingă în a doua repriză, talismanul elvețian Xherdan Shaqiri a egalat în minutul 68, după o eroare în apărarea Spaniei.

Momentul a trecut apoi în favoarea Elveției, dar bucuria a fost de scurtă durată. Remo Freuler a primit un cartonaș roșu îndoielnic în minutul 77, lăsând Elveția în 10 oameni să reziste pentru penalty-uri în prelungiri - meciul terminându-se 1-1.

CITEȘTE: Biletele rezidenților din Marea Britanie au fost anulate pentru meciul Ucraina - Anglia, la cererea Italiei

Mikel Oyarzabal sărbătorește victoria echipei sale la loviturile de departajare.

Încă un autogol

Ambele formații au ajuns la meciul de baraj după meciuri dramatice și epuizante din 16-imile de finală.

Luni, Spania a trecut de Croația în prelungiri, câștigând cu 5-3 într-un meci epic, în timp ce Elveția a uimit campioana mondială în exercițiu, Franța, cu o victorie la penalty-uri.

Eroismele Elveției par să fi solicitat prea mult echipa, care s-a chinuit să se impună într-o primă repriză relativ modestă la Sankt Petersburg, în Rusia.

Fără căpitanul obișnuit Granit Xhaka, care a fost suspendat după ce a primit un cartonaș galben împotriva Franței, echipa a părut mulțumită să stea în spate și să absoarbă valurile de atac ale Spaniei.

În mod nesurprinzător, Spania a fost cea care a deschis scorul după 8 minute, deși prin circumstanțe norocoase.

Lovitura lui Jordi Alba din afara careului a fost deviată de Zakaria, iar mingea a trecut pe lângă portarul Yann Sommer, care a rămas blocat, făcând un plonjon în direcția greșită.

În mod incredibil, acesta a fost cel de-al 10-lea autogol marcat la acest turneu, cu unul mai mult decât la fiecare dintre cele 15 Campionate Europene anterioare la un loc.

Lucrurile s-au înrăutățit pentru Elveția, deoarece principala sa amenințare ofensivă, Breel Embolo, a fost nevoit să părăsească terenul din cauza unei accidentări la tendonul de la picior, după puțin peste 20 de minute de joc.

Ocaziile au fost puține și rare în acest meci, Spania dominând total procedura după pauză.

Dar, tocmai când victoria Spaniei părea inevitabilă, elvețianul Shaqiri a profitat de o încurcătură defensivă pentru a înscrie golul egalizator în minutul 68.

În ciuda pericolului redus, Aymeric Laporte a lovit din greșeală mingea împotriva coechipierului Pau Torres, lăsându-l pe Remo Freuler să îl servească pe Shaqiri pentru gol.

Denis Zakaria privește cum devierea sa aduce Spania în avantaj în meci.

Cartonaș roșu

Dar bucuria a fost de scurtă durată, Freuler fiind eliminat pentru ceea ce arbitrul Michael Oliver a considerat o intrare imprudentă în minutul 77.

La a doua vizionare, și în ciuda faptului că VAR a fost de acord cu Oliver, decizia a părut dură, Freuler având aparent contact cu mingea într-o intrare alunecoasă asupra lui Gerard Moreno.

Cu scorul egal, meciul a intrat în prelungiri, Elveția, în 10 oameni, rezistând pentru penalty-uri.

În ciuda faptului că a fost atât de impresionantă cu loviturile de pedeapsă împotriva Franței, Elveția a reușit să marcheze doar una dintre loviturile de pedeapsă împotriva Spaniei, care la rândul ei a ratat două încercări.

În ciuda victoriei, rămân întrebări cu privire la apărarea șubredă a Spaniei și la lipsa de forță de atac. Cu siguranță se va confrunta cu un test mai dificil în runda următoare, când va înfrunta marți Italia sau Belgia.