Robin Le Normand (M) din Spania marchează golul de 1:0..aussiedlerbote.de

Spania câștigă grupa, Portugalia e neînvinsă

Echipa națională de fotbal a Spaniei s-a calificat la Campionatul European de anul viitor din Germania, în calitate de câștigătoare a grupei.

Echipa antrenorului Luis De La Fuente s-a impus cu 3:1 (1-1) în fața Georgiei. Golurile au fost marcate de Robin Le Normand (minutul 4) și Ferran Torres (minutul 55), în timp ce georgianul Luka Lochoshvili a înscris un autogol (minutul 72). Între timp, Chwitscha Kwarazchelia (10) marcase golul egalizator.

Victoria Spaniei a fost umbrită de o accidentare la genunchi a tinerei vedete Gavi. În timp ce Spania va fi sigură în Pot 1 datorită victoriei din grupă la tragerea la sorți și va evita astfel pentru moment gazda Germania, Georgia se poate califica în continuare la prima sa finală de Campionat European prin intermediul barajului.

Portugalia s-a descurcat chiar mai bine decât Spania în calificări. Portughezii au câștigat și al zecelea meci și au rămas fără niciun punct în Grupa J. Bruno Fernandes (37) și Ricardo Horta (66) au marcat golurile în victoria cu 2-0 (1-0) în fața Islandei.

Mai devreme, duminică după-amiază, Serbia a devenit cea de-a 17-a echipă care și-a asigurat un bilet pentru finala Campionatului European, cu un egal 2-2 (1-0) cu Bulgaria. Romelu Lukaku a marcat o dublă pentru Belgia în victoria cu 5:0 (4:0) în fața Azerbaidjanului. Cu 14 goluri în opt meciuri, Lukaku conduce acum clar în clasamentul golgheterilor din preliminariile Campionatului European.