South Carolina învinge UConn și câștigă titlul NCAA la baschet feminin

South Carolina Gamecocks a învins Connecticut Huskies și a câștigat al doilea campionat național în cinci ani.

Dawn Staley, antrenoarea echipei South Carolina, sărbătorește alături de echipa sa după ce a....aussiedlerbote.de
Dawn Staley, antrenoarea echipei South Carolina, sărbătorește alături de echipa sa după ce a câștigat campionatul NCAA de baschet feminin, duminică, la Minneapolis..aussiedlerbote.de

Numele jocului de duminică a fost apărarea și recuperările ofensive pentru Gamecocks, care au controlat meciul încă de la început cu un avantaj de 13-2 în doar primele șase minute de joc. A fost cel mai mic număr de puncte marcate de Huskies într-un sfert în acest sezon.

Gamecocks au depășit-o pe Huskies cu 49-24 la recuperare în această victorie.

Huskies au avut două runde - una de 9-0 în al doilea sfert și una de 10-0 în al treilea - dar Gamecocks au păstrat conducerea pe tot parcursul meciului.

Fundașul Destanni Henderson și atacantul Aliyah Boston din South Carolina au fost vedetele meciului de duminică. Henderson a încheiat meciul cu 26 de puncte, iar Boston cu 11.

"M-am gândit la asta încă din sezonul trecut, toată lumea avea o poză cu mine plângând. Dar astăzi suntem campioane naționale și eu sunt în lacrimi", a spus Boston, referindu-se la înfrângerea din Final Four de anul trecut în fața lui Stanford.

Aliyah Boston, din Carolina de Sud, în dreapta, sărbătorește alături de coechipiera Victaria Saxton după ce Gamecocks a învins UConn în meciul de campionat național, duminică, 3 aprilie.
Dawn Staley, antrenorul principal al echipei South Carolina, în centru, sărbătorește alături de echipa sa în timp ce Boston ridică trofeul.
Bree Hall savurează marea victorie.
Echipa Gamecocks sărbătorește după finalul meciului.
Fundașul lui Gamecococks, Destanni Henderson (dreapta), a reușit 26 de puncte.
Boston blochează aruncarea lui Evina Westbrook în sfertul patru.
Jucătorii din South Carolina sărbătoresc un coș în timpul meciului.
Zia Cooke de la South Carolina este apărată de Christyn Williams de la UConn în timpul primei reprize. South Carolina conducea cu 35-27 la pauză.
Saxton și Aaliyah Edwards de la UConn s-au lovit de o minge pierdută.
Paige Bueckers, fundașul lui UConn, aruncă. Bueckers, desemnată anul trecut Jucătoarea Naismith a anului, a terminat meciul cu 14 puncte.
Boston este asaltat de un grup de apărători de la UConn.
Staley, antrenorul Naismith al anului în acest sezon, reacționează la un joc.
Edwards încearcă să-l elimine pe Cooke.
Boston și Caroline Ducharme de la UConn se luptă pentru minge.
Edwards îl apără pe Saxton în prima repriză.
Geno Auriemma, antrenorul principal al UConn, reacționează în timpul unei prime reprize dificile pentru Huskies. Ei au fost depășiți la recuperare cu 20-10 și au avut nouă mingi pierdute.
Edwards aruncă din acțiune în primul sfert.
Boston și Olivia Nelson-Ododa de la UConn se duc după o minge pierdută în timpul primului sfert.
Banca de rezerve a celor de la South Carolina reacționează la o acțiune din prima repriză.
Nelson-Ododa și Saxton se întrec la deschiderea scorului.
Jucătorii titulari ai echipei South Carolina se pregătesc să fie prezentați înainte de meci.
Edwards și Nelson-Ododa sunt prezentați publicului de la Target Center din Minneapolis.
Fanfara UConn cântă înainte de meci.
South Carolina participă la încălzirea dinaintea meciului.
În imagini: South Carolina câștigă al doilea titlu național

Apărarea Gamecock a ținut piept trioului de gardieni vedetă al Huskies - Paige Bueckers, Christyn Williams și Azzi Fudd. Atât Williams, cât și Fudd nu au marcat până la sfârșitul sfertului patru, iar Bueckers a încheiat meciul cu 14 puncte.

"Știu că jucătoarele noastre erau epuizate, dar au fost hotărâte să fie campioane astăzi", a declarat Dawn Staley, antrenoarea Carolinei de Sud.

UConn avea 11-0 în meciurile de campionat național înainte de duminică, toate sub conducerea antrenorului Geno Auriemma.

Meciul pentru titlu de duminică a fost o revanșă. Carolina de Sud a învins UConn cu 73-57 în noiembrie în Battle 4 Atlantis din Bahamas, bazându-se pe 22 de puncte de la Boston și pe o apărare sufocantă care a ținut Huskies la doar 3 puncte în sfertul patru.

UConn, cel mai important program de baschet feminin timp de aproape trei decenii, se află în poziția ciudată de outsider. Cap de serie 2 în turneu, UConn a avut 11 titulari în acest sezon din cauza unui amestec de accidentări și boli ale lui Covid.

Cu toate acestea, UConn a ajuns la Final Four, depășind NC State, cap de serie 1, într-o victorie epică de 91-87 în prelungiri, prima dată în istoria turneului feminin NCAA când un meci din Elite Eight sau mai departe a avut nevoie de prelungiri duble. A urmat o victorie cu 63-58 în fața unei alte favorite 1, Stanford, vineri seara, pentru a ajunge la meciul pentru titlu.

Carolina de Sud a fost cea mai bine clasată echipă încă din pre-sezon și are 34-2 în acest an, fiecare dintre înfrângerile sale fiind la 2 puncte sau mai puțin.

Gamecocks a ajuns la Final Four învingând Creighton, cap de serie 10, cu 80-50, apoi a învins vineri Louisville, cap de serie 1, cu 72-59, pentru a ajunge la meciul pentru titlu. În victoria împotriva lui Louisville, Boston și împletiturile sale roz și mov au marcat 23 de puncte și au prins 18 recuperări, al 29-lea double-double al sezonului său stelar.

Aceasta a fost cea de-a 14-a apariție consecutivă a UConn în Final Four, începând cu 2007.

Carolina de Sud a ajuns la Sweet 16 în fiecare an din 2014 și a câștigat primul său campionat național în 2017. A fost cea mai bine clasată echipă din țară în 2020, când turneul a fost anulat din cauza Covid-19, iar anul trecut a pierdut în Final Four.

Cele două echipe au jucat ultima dată în turneul NCAA în 2018, când UConn a învins Carolina de Sud cu 94-65 pentru a merge la Final Four.

Jacob Lev de la CNN a contribuit la acest reportaj.