SportȘtiritenis

Simona Halep încă nu a cedat niciun set la Wimbledon și a învins-o pe Amanda Anisimova pentru a ajunge în semifinale

Simona Halep a declarat că joacă cel mai bun tenis al ei de la câștigarea Wimbledon în 2019, după ce a ajuns în semifinalele de la SW19 cu o victorie cu 6-2 6-4 împotriva Amandei Anisimova.

.aussiedlerbote.de

Halep, care a fost nevoită să ia o pauză prelungită de la sport anul trecut, în timp ce se recupera după o accidentare la gambă, părea să se îndrepte spre o victorie confortabilă miercuri, încheind cu ușurință primul set și având două break-uri avans în cel de-al doilea.

Dar Anisimova a ripostat cu un break al ei și a condus cu 0-40, Halep servind pentru meci, doar că românca a câștigat următoarele cinci puncte la rând, adjudecându-și victoria când Anisimova a deviat un rever lung.

Aceasta înseamnă că Halep nu a pierdut încă niciun set la turneul din acest an și este bine plasată pentru a câștiga al treilea său titlu de Grand Slam și al doilea la Wimbledon.

"Cu siguranță, am jucat cel mai bun tenis (din 2019)", a spus ea în interviul de pe teren. "M-am luptat foarte mult anul trecut și acum încerc doar să îmi recuperez încrederea.

"(Tenisul meu) este aici, așa că trebuie doar să cred. Am început să fac asta și mă simt bine".

Tatjana Maria din Germania reacționează în timpul interviului de după meci după ce a câștigat împotriva germanei Jule Niemeier în timpul meciului lor de tenis de simplu feminin din sferturile de finală în cea de-a noua zi a Campionatelor de la Wimbledon 2022, la All England Tennis Club din Wimbledon, sud-vestul Londrei, la 5 iulie 2022. - RESTRICȚIONAT PENTRU UTILIZARE EDITORIALĂ (Foto: Adrian DENNIS / AFP) / RESTRICȚIONAT PENTRU UTILIZARE EDITORIALĂ (Foto: ADRIAN DENNIS/AFP via Getty Images)

Halep o va înfrunta în continuare pe Elena Rybakina din Kazahstan, după ce cap de serie numărul 17 s-a impus cu 4-6, 6-2, 6-3 în cealaltă semifinală feminină, miercuri, în fața australiencei Ajla Tomljanović.

"Este grozav să mă întorc în semifinale", a adăugat Halep. "Sunt foarte emoționată în acest moment, pentru că înseamnă foarte mult să mă întorc în semifinale. Am jucat cu o adversară dificilă astăzi, a putut să zdrobească mingea pe final.

"Nu știam de fapt ce să fac, dar am crezut în mine, mi-am spus că trebuie să rămân acolo, puternică pe picioare - ele m-au ajutat astăzi - și am crezut până la final că pot câștiga."

Halep a avut un avantaj de 5-1 împotriva Anisimovei, ea făcându-și break la 1-1 și 3-1, înainte de a lua apoi primul set în 30 de minute.

Anisimova și-a pierdut radarul în setul al doilea și a încheiat meciul cu 28 de greșeli neforțate față de cele șase ale lui Halep.

Halep sărbătorește câștigarea mingii de meci împotriva Anisimovei.

Disputa părea să nu mai fie la îndemâna americancei de 20 de ani la 5-1 în setul al doilea, dar Anisimova a început să producă loviturile mari pe care le căutase mai devreme în meci și a fost aproape de a egala la 5-4.

Avansul de final a fost însă prea târziu, iar Halep s-a mobilizat pentru a ajunge în a treia sa semifinală la Wimbledon.

În cealaltă semifinală de pe tabloul feminin, tunisianca Ons Jabeur o va înfrunta pe germanca Tatjana Maria, ambele meciuri fiind programate joi.