Și dintr-o dată Dolly Parton se transformă într-o majoretă

Exces de NFL, Dallas cu record

Dolly Parton a cântat în timpul spectacolului din pauza meciului dintre Dallas Cowboys și....aussiedlerbote.de
Dolly Parton a cântat în timpul spectacolului din pauza meciului dintre Dallas Cowboys și Washington Commanders..aussiedlerbote.de

Dallas Cowboys versus Washington Commanders, asta e rivalitate pură. Dar în această confruntare din NFL se întâmplă lucruri pe care nimeni nu le-ar fi putut prezice: DaRon Bland atinge un record uluitor în NFL - și apoi apare legenda country Dolly Parton.

Care a fost miza?

În timp ce mulți din SUA stau împreună cu cei dragi de Ziua Recunoștinței, acest meci nu are prea mult de-a face cu afecțiunea: aproape nicio rivalitate din NFL nu este caracterizată de atâta dispreț unul față de celălalt ca cea dintre Dallas Cowboys și Washington Commanders. Cei doi rivali de divizie din NFC East se luptă între ei de 55 de ani.

Cu toate acestea, rivalitatea a fost recent foarte unilaterală din punct de vedere sportiv. Deși echipa din capitală a câștigat ultima confruntare de Ziua Recunoștinței din 2020, a câștigat doar șase din ultimele 20 de întâlniri. Nici în acest an nu au fost de bun augur: Commanders a intrat în meci cu o serie de două înfrângeri și a pierdut patru din ultimele cinci partide, în timp ce Cowboys, cunoscută și sub numele de "America's Team", joacă în prezent cel mai bun fotbal al său.

Așa că texanii domină și de această dată, câștigând fără probleme cu 45:10 la final, fundașul Dak Prescott și compania prelungind cea mai lungă serie de victorii pe teren propriu activă din NFL (13) și a doua cea mai lungă din istoria francizei. Cu toate acestea, lumina reflectoarelor în acest duel de Ziua Recunoștinței aparține legendei country Dolly Parton, care se transformă brusc în majoretă, și cornerback-ului Cowboys DaRon Bland, cu un record NFL care va rămâne probabil mult timp în cărțile de istorie. Mai multe despre amândoi mai târziu.

Ce s-a întâmplat?

Experții se așteptau la un spectacol cu scoruri mari - la urma urmei, cea mai bună ofensivă de acasă (Dallas) juca împotriva celei mai bune ofensive de trecere (Washington). Dar jocul are nevoie de aproape un sfert întreg pentru a lua avânt. Cu 46 de secunde pe ceas înainte de începerea celei de-a doua reprize, Cowboys preiau conducerea după un drive puternic de 90 de yarzi. La final, fundașul de rezervă preia o pasă de ecran și o execută pe 15 yarzi pentru primul eseu al zilei.

Există niggles și pachete aici și acolo, rivalitatea strălucește. Washington nu poate răspunde inițial decât cu un field goal de 43 de yarzi. Ofensiva lui Sam Howell nu are prea multe pe teren. Prescott se descurcă mai bine, simulând mingea către alergătorul său și apoi lansând o rachetă de 31 de metri către Brandin Cooks. Touchdown-ul numărul doi pare atât de ușor, dar frumoasa schimbare de direcție a lui Cooks în mijlocul terenului este de primă clasă și face posibilă prinderea lui la final.

Apoi, comandanții își intră în sfârșit în ritm. Howell îl găsește mai întâi pe wide receiverul Curtis Samuel pentru 13 yarzi în redzone și apoi, la următoarea acțiune, se execută singur pentru un touchdown de foarte aproape cu un keeper de un yard. 10:14 pare măgulitor pentru outsideri, care au fost clar depășiți până acum.

Răspunsul direct al texanilor este o demonstrație de putere: Dallas este foarte norocos că o aruncare a lui Prescott este deviată, dar imediat pescuită de propriul om. În puțin peste un minut, quarterback-ul își conduce Cowboys la un nou eseu. Este o declarație: dacă vrem, putem oricând să schimbăm o treaptă de viteză. Scorul a fost 20:10 la intrarea în pauză.

Din punct de vedere sportiv, apărarea este din nou convingătoare în repriza a doua. Practic nu s-a întâmplat nimic în atac și niciuna dintre echipe nu a reușit să înscrie în sfertul al treilea. Avansul de 20:10 al Cowboys este cel mai strâns avantaj pe care l-au avut în această perioadă în acest an la intrarea în ultima repriză. Cowboys încep cu un field goal. Fotbalistul debutant Brandon Aubrey reușește al 22-lea său field goal consecutiv, de la 52 de metri, la a 22-a încercare - un record NFL pentru o lovitură de picior în carieră.

Micah Parsons îl doboară apoi pe fundașul Howell cu un salt puternic la gât. Al treilea sack suferit de playmaker în acest meci. Nu degeaba este fundașul cu cele mai multe sacks-uri în acest sezon, după ce anterior fusese doborât de 51 de ori în unsprezece meciuri. La scurt timp după aceea, următorul sack vine la o încercare de a patra încercare a celor de la Commanders, în adâncimea propriei jumătăți de teren. Cowboys intră în posesia mingii la 24 de yarzi de zona de final, iar Prescott îl găsește pe CeeDee Lamb pentru următorul eseu. După o conversie de 2 puncte, scorul este 31:10 și meciul este decis. Prescott aruncă un alt eseu pentru KaVontae Turpin cu șase minute înainte de final.

Și atunci sosește momentul istoric al lui DaRon Bland.

Recordul NFL este scena meciului

Cu puțin mai puțin de cinci minute de joc, Howell încearcă să găsească un coleg de la Commanders cu o aruncare la linia de 40 de yarzi adversă. Dar cornerback-ul Bland se avântă instinctiv și interceptează mingea. Și apoi totul se întâmplă într-o clipă. Prea repede pentru Washington.

Cu pași repezi, Cowboy-ul sprintează spre zona de final. Dar drumul de 63 de yarzi din fața lui nu este deloc clar. Bland se preface că scapă de trei adversari - magnific. Apoi sărbătorește al cincilea său pick-six al sezonului, o aruncare interceptată care este dusă în zona de final pentru un eseu. Acest lucru nu s-a mai întâmplat până acum. Pentru că până și un pick-six este incredibil de dificil. O statistică care arată cât de remarcabil este acest record: Doar în 1993, 1972 și 1971 un jucător a reușit de patru ori această performanță defensivă de top. "DaRon Bland este construit diferit", scrie NFL cu un emoji de foc pe X.

Cu acest 45:10, Dallas a câștigat acum cele cinci meciuri pe teren propriu cu un scor total de 205:60, adică peste 40 de puncte pe meci. Un alt mic record NFL: Cowboys este acum prima echipă care câștigă toate primele cinci meciuri pe teren propriu ale unui sezon la o diferență de cel puțin 20 de puncte. Ei nu au fost conduși nici măcar o secundă în ultimele 13 meciuri disputate pe teren propriu.

Dolly Parton este jucătoarea meciului

Dak Prescott? Nu, de data aceasta, fundașul din Dallas nu este la fel de convingător ca în ultima vreme și altcineva fură oricum spectacolul. În pauza meciului, Dolly Parton surprinde pe toată lumea cu apariția sa în costum de majoretă a celor de la Dallas Cowboys. Cei 80.000 de fani prezenți pe stadionul AT&T o adoră. Icoana în vârstă de 77 de ani lasă mulțimea să se dezlănțuie, sărută mâinile și cântă câteva dintre piesele sale clasice, printre care "Jolene" și "9 to 5". Pentru că i se potrivește atât de bine, ea cântă în microfon și "We are the Champions" și "We Will Rock You". Excesul de divertisment în cea mai bună formă, pentru care NFL nu este niciodată prea bună. În mod firesc, liga de fotbal savurează din plin o apariție a unei legende americane în "America's Team". Distracție sportivă nebună.

În zilele premergătoare meciului de Ziua Recunoștinței, cântăreața de muzică country declarase că a refuzat mai multe solicitări de a susține show-ul din pauza Super Bowl. Parton, care și-a lansat primul album în 1967, în același an în care primul Super Bowl a avut o cântăreață în pauza meciului, a declarat pentru The Hollywood Reporter: "Pur și simplu nu am crezut că sunt suficient de mare pentru asta - pentru o producție atât de mare". Parton a primit până în prezent zece premii Grammy și 54 de nominalizări - al doilea cel mai mare număr de premii pentru o artistă.