SportȘtiritenis

Seria de victorii a polonezei Iga Swiatek se încheie cu o înfrângere în fața franțuzoaicei Alizé Cornet la Wimbledon

Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek, locul 1 mondial în clasamentul Asociației feminine de tenis, a fost învinsă sâmbătă la Wimbledon de franțuzoaica Alizé Cornet, punând capăt unei serii de 37 de victorii consecutive.

Swiatek, care a pierdut în fața lui Cornet, 6-4 6-2, în meciul din turul al treilea, a început mai greu în primul set, pierzând primele trei game-uri înainte de a reveni și de a câștiga următoarele două. Cele două au împărțit următoarele patru game-uri, dar Cornet avea să câștige în cele din urmă setul.

În setul al doilea, impulsul părea să se fi schimbat, Swiatek, în vârstă de 21 de ani, a trecut în avantaj de 2-0, dar Cornet a preluat rapid controlul câștigând următoarele șase game-uri pentru a închide meciul.

"Sincer, da, de obicei sunt dură cu mine însămi. Aici, știu cum mă simțeam înainte de meciuri, știu cum mă simțeam când mă antrenam. Să spunem doar că nu m-am simțit în cea mai bună formă, așa că sunt oarecum conștientă că acest lucru se poate întâmpla", a declarat Swiatek despre seria de victorii după meci.

Seria de 37 de meciuri câștigate de poloneza dublă campioană de Grand Slam, din februarie, este la egalitate cu cea mai lungă de la Martina Hingis în 1997.

"Nu am cuvinte în acest moment, Îmi amintește de momentul în care am învins-o pe Serena pe același teren, exact acum opt ani. Acest teren este un talisman norocos pentru mine", a declarat Cornet după victorie.

În 2014, franțuzoaica a învins-o pe Serena Williams, pe atunci nr. 1, pe terenul 1, pentru a ajunge în primul ei tur de finală de Grand Slam din carieră. Cu această victorie, Cornet ajunge la 4-3 în carieră împotriva numărului 1 mondial

Aflată la cel de-al 62-lea turneu major consecutiv, care a egalat recordul WTA, Cornet va juca luni împotriva australiencei Ajla Tomljanovic.

În meciurile de marți de pe Terenul Central, Swiatek a înregistrat a 36-a victorie consecutivă, învingând-o pe Jana Fett cu 6-0 6-3. Ea a dominat primul set împotriva lui Fett, la primul său meci de la Roland Garros, dar a trebuit să depășească o perioadă dificilă în cel de-al doilea, când Fett a fost aproape de a-și asigura un dublu break.

Principala favorită și-a revenit după startul ezitant al setului și a reușit cinci game-uri la rând, mărindu-și seria de victorii la 36 de meciuri.