Seria de victorii a fraților Wagner a fost întreruptă cu Orlando

După nouă victorii, Franz și Moritz Wagner au suferit o nouă înfrângere în NBA. Daniel Theis reușește o revanșă rapidă.

Franz Wagner (22) de la Orlando încearcă o aruncare de la distanță în prima repriză. Foto:.aussiedlerbote.de

NBA - Seria de victorii a fraților Wagner a fost întreruptă cu Orlando

Seria impresionantă de victorii a celor de la Orlando Magic cu cei doi frați Franz și Moritz Wagner în NBA a luat sfârșit. Baschetbaliștii naționalei, care anterior sărbătoriseră nouă victorii la rând cu echipa lor, au pierdut la Brooklyn Nets cu un clar 101:129. Franz Wagner (20 de puncte) a fost cel mai bun marcator al echipei sale, alături de Cole Anthony. Fratele Moritz a marcat 18 puncte.

Cu toate acestea, Orlando este în continuare în mod clar pe drumul spre play-off, cu un bilanț solid de 14 victorii și doar șase înfrângeri. Echipa din Florida se află pe locul al doilea în Conferința de Est, după Boston Celtics.

Între timp,Daniel Theis și Los Angeles Clippers au reușit să își ia revanșa în fața lui Golden State Warriors. La două zile după înfrângerea cu 114:120 din California, Clippers au câștigat reuniunea rapidă în propria arenă cu scorul strâns de 113:112. Totuși, Clippers a avut și puțin noroc: la finalul timpului regulamentar, Draymond Green a ratat o aruncare de trei puncte care le-a oferit lui Warriors o potențială victorie. Theis a marcat douăsprezece puncte venind de pe bancă.

Fără Maximilian Kleber, care este în continuare accidentat la degetul de la picior, Dallas Mavericks a suferit o înfrângere amară pe teren propriu. Texanii au pierdut cu 120:126 în fața celor de la Oklahoma City Thunder, Dallas irosind cu nesăbuință o revenire impresionantă. Mavericks au transformat un deficit de 87:111 într-un avantaj temporar de șase puncte, cu un parțial de 30:0 în ultimul sfert, dar nu au reușit să-l păstreze. Superstarul Luka Doncic a avut totuși o prestație solidă, cu 36 de puncte și 18 pase decisive.