SportȘtirifotbal

Senegal ajunge în optimi, Mane înscrie, dar se accidentează la cap

Senegalezul Sadio Mane a marcat un gol, dar apoi a ieșit accidentat la cap. Senegalul a învins cu 2-0 echipa din Insulele Capului Verde, care are nouă jucători, în 16-imile de finală ale Cupei Africii pe Națiuni, marți, pe stadionul Kouekong din Bafoussam.

.aussiedlerbote.de

Mane a tras în poartă din lovitură de departajare în minutul 62, dar mai devreme fusese rănit într-o ciocnire urâtă la cap cu portarul Capului Verde, Vozinha, care a fost eliminat pentru acest incident.

Atacantul lui Liverpool Mane a părăsit apoi terenul la scurt timp după aceea, plângându-se de o durere de cap și ar putea fi incert pentru sfertul de finală de duminică de la Limbe.

Înlocuitorul Bamba Dieng a marcat al doilea gol în prelungirile timpului de odihnă împotriva unei echipe curajoase a Capului Verde, care l-a eliminat și pe Patrick Andrade după 20 de minute.

"A fost un meci dificil, deoarece Capul Verde a fost foarte organizat", a declarat căpitanul Senegalului, Kalidou Koulibaly. "A fost și mai dificil după primul cartonaș roșu, deoarece au alergat într-adevăr puțin, dar putem fi fericiți că ne-am făcut treaba".

Următorii adversari ai Senegalului sunt Mali sau Guineea Ecuatorială, care joacă miercuri.

Jucătorii reacționează după ciocnirea dintre portarul Vozinha din Capul Verde și Sadio Mane din Senegal.

ANDRADE A FOST DEMIS

Mane a lovit lemnul în primele minute, dar s-a dovedit a fi o zori falsă, deoarece Senegal a muncit din greu în prima repriză, așa cum a făcut în faza grupelor, unde a terminat pe primul loc în ciuda faptului că a marcat o singură dată.

Dar sarcina lor a fost facilitată atunci când Andrade a fost eliminat pentru un atac cu crampoane asupra lui Pape Gueye, care a continuat o serie de pedepse similare pentru atacuri periculoase în turneu.

Capul Verde a rămas în 10 oameni pentru ultimele 70 de minute, dar a fost redus la nouă când Vozinha a fost eliminat.

El a ieșit să atace o minge lungă împotriva lui Mane, cei doi ciocnindu-și capetele. Vozinha a suferit o contuzie gravă și s-a împiedicat pe teren timp de câteva minute înainte de a fi convins de coechipierii săi să plece.

Între timp, arbitrul a fost rugat să analizeze incidentul de către VAR și a stabilit că Vozinha a fost imprudent în provocarea sa asupra lui Mane, care a rămas cu pometele umflat. A părut o decizie dură pentru insulari, care au cedat rapid.

Un corner a fost pe jumătate eliminat către un Mane nemarcat, care a lovit mingea în plasă de sub bara transversală.

Dar apoi a părut inconfortabil aproape imediat după aceea și s-a așezat înainte de a pleca pentru a fi înlocuit.

Înlocuitorul Dieng a marcat primul său gol internațional pe contraatac în timpul de odihnă, în timp ce Capul Verde a aruncat precauția în vânt în încercarea de a încerca să forțeze un egal improbabil.