SportȘtirifotbalwmdfbjunioriu17

Selecționata U17 a Germaniei a ajuns în sferturile de finală ale Cupei Mondiale după ce a învins SUA

Echipa germană U17 continuă să câștige la Cupa Mondială din Indonezia. După o victorie entuziasmantă cu 3:2 împotriva SUA, echipa lui Christian Wück s-a calificat în sferturile de finală. Antrenorul evidențiază un punct forte deosebit.

Charles Herrmann (l) a adus Germania U17 în avantaj împotriva SUA..aussiedlerbote.de

Naționala U17 a Germaniei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale după un gol joker marcat pe final de Bilal Yalcinkaya. Echipa antrenorului Christian Wück a câștigat un meci palpitant din 16-imile de finală împotriva SUA cu 3:2 (2:1) la Bandung, Indonezia, și va înfrunta vineri Spania.

Charles Herrmann (minutul 14) și Max Moerstedt (minutul 34) au marcat primele goluri pentru campionii europeni în victoria muncită în fața echipei americane. Taha Habroune (24) și David Vazquez (80) au egalat pe stadionul Jalak Harupat. În apropierea loviturilor de pedeapsă, jucătorul lui HSV, Yalcinkaya, a devenit golgheterul meciului imediat după ce a intrat pe teren ca rezervă (87').

"Noi chiar ne apăram. Cele trei goluri au venit de la calitatea noastră individuală, iar pe asta ne bazăm și pe asta putem folosi pentru a înscrie goluri importante", a declarat Wück. "În turnee, uneori ai parte de un meci în care părăsești terenul în calitate de învingător norocos".

Start perfect pentru echipa lui Wück

Echipa DFB a avut un start perfect în fața a 5.782 de spectatori în sufocantul "Oraș al florilor". Herrmann, de la Dortmund, a transformat o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri și a preluat conducerea. O pasă greșită a portarului lui Bayern, Max Schmitt, care fusese o rezervă de încredere în ultimele etape, a dus la egalare în fața unei apărări care nu se regrupase încă. După munca de pregătire a lui Herrmann, Moerstedt, cel mai bun marcator al lui Hoffenheim, a fost la dispoziția celorlalți pentru a înscrie al treilea său gol în acest turneu și a face 2-1.

Cu toate acestea, echipa americană condusă de vedeta de 15 ani Nimfasha Berchimas a lovit din nou. Cu o lovitură liberă de pe aripa dreaptă, David Vazquez a păcălit întreaga echipă germană, în care Noah Darvich (FC Barcelona) și Fayssal Harchaoui (1. FC Köln), care a fost răcit, au fost nevoiți să părăsească terenul mai devreme. Moerstedt a fost înlocuit apoi de Yalcinkaya, de la Hamburg, care a marcat câteva secunde mai târziu, cu o execuție individuală dintr-un unghi ascuțit. După aceea, a fost o luptă pe cinste până la fluierul final.

"A fost un meci intens, nu am mai avut unul ca acesta aici. În final, mentalitatea și clasa noastră au decis meciul. Acum este timpul să ne recuperăm și apoi să mergem în sferturile de finală", a declarat Eric da Silva Moreira, jucătorul lui Pauli. Echipa germană vizează primul său titlu de campion mondial la această categorie de vârstă în Asia.