Handbalistele germane sunt de neoprit la Cupa Mondială. Portarul Filter iese la rampă în victoria împotriva României. Echipa DHB este foarte aproape de obiectivul minim.

Co-capitanul Emily Bölk (M) și jucătoarele de la DHB au învins România grație unei reprize secunde....aussiedlerbote.de
Co-capitanul Emily Bölk (M) și jucătoarele de la DHB au învins România grație unei reprize secunde puternice. Foto:.aussiedlerbote.de

Handbal - Se închid sferturile de finală ale Campionatului Mondial: DHB feminin se impune în fața României

Echipa feminină de handbal a Germaniei a dansat exuberant în jurul terenului după victoria cu năbădăi împotriva României. Cu un 24:22 (9:12) greu de obținut în debutul rundei principale, echipa antrenorului național Markus Gaugisch și-a continuat seria impresionantă de succese la Campionatele Mondiale din Scandinavia și a făcut un pas mare spre sferturile de finală.

"A fost o mare performanță mentală. Felicitări fetelor", a lăudat Gaugisch după fluierul final și a adăugat, cu gândul la sarcinile viitoare: "Desigur, acest lucru ne dă și mai multă încredere în noi înșine și ne ajută să ne dezvoltăm propria convingere".

Cu o victorie împotriva Serbiei sâmbătă, echipa DHB, condusă de remarcabila portar Katharina Filter, își poate asigura deja un loc în turul celor mai bune opt. "Avem acum primul punct de meci pentru a ne atinge obiectivul minim", a declarat co-capitanul Emily Bölk. Turneul principal se încheie lunea viitoare, împotriva pretendentei la titlu și co-organizatoarei Danemarca. Cele mai bune două echipe din grupă se califică în sferturile de finală.

Bölk "mega fericită", Gaugisch ușurată

În prestația solidă a lui Filter, care a apărat 16 aruncări ale româncelor, Antje Döll și Annika Lott au fost cele mai bune marcatoare ale echipei germane la împlinirea a 24 de ani, cu câte patru goluri fiecare. "Sunt mega fericită. Am arătat că putem câștiga și meciuri strânse", a declarat încântată Bölk.

Selecționerul naționalei a fost ușurat și după a patra victorie în al patrulea meci, deoarece la început nu părea așa. "Ne-am luptat în prima repriză, dar am rămas calmi. În a doua repriză, am jucat în sfârșit jocul nostru rapid, ne-am poziționat bine pe teren și am dat tot ce aveam mai bun în atac, mai ales în apărare", a analizat Gaugisch.

Gaugisch a descris meciul ca fiind unul "crucial". "Dacă România pierde acest meci, în mod normal, este eliminată. Iar dacă ne scuturăm de România, avem o șansă bună să terminăm în primele două locuri", a spus jucătorul de 49 de ani înainte de startul partidei. În același timp, el a avertizat asupra "axei periculoase" din jurul cvadruplei handbaliste mondiale Cristina Neagu în spate și a centrului Crina Pintea - și pe bună dreptate, după cum s-a dovedit.

Faza inițială caracterizată de neatenție

Aproximativ 2.500 de spectatori din Herning au asistat la "bătălia absolută" pe care Bölk o prezisese încă de la început. Echipei germane i-a lipsit încrederea din meciul de gală cu Polonia (33:17). Neatenția a caracterizat faza de deschidere, în care echipa DHB s-a distanțat rapid la trei goluri.

România a jucat orice, dar a profitat de jocul greșit al Germaniei. Xenia Smits și sărbătorita Annika Lott au ratat șansa de a egala. Alina Grijseels a ratat două penalty-uri de la șapte metri împotriva puternicei portărițe a României în prima repriză - iar antrenorul Gaugisch a cerut în zadar "mai multă mișcare" în atac pe linia de tușă.

Filtru în formă maximă după pauză

După pauză, debutanta la Campionatul Mondial, Viola Leuchter, a adus mai multă vigoare în jocul de atac și a provocat bucurie pe banca Germaniei cu două goluri timpurii. Echipa DHB a avut din nou mai multe ocazii de a egala - și a făcut din nou greșeli de toată frumusețea. Și totuși, în minutul 42, au preluat din nou conducerea pentru prima dată de la 1:0 (16:15).

Filter a fost acum în formă maximă între buturi și a salvat șut după șut. Pentru prima dată, au existat goluri mai mari în apărarea românească. Cu zece minute înainte de finalul meciului, echipa DHB a condus brusc la cinci goluri (22:17). Germania a fost acum mai compactă în spate și a reușit să se mențină pentru o victorie importantă.