Schongang-Bayern, cu o foaie curată în fața celor de la Copenhaga

S-a întrerupt seria de victorii a lui FC Bayern în grupele Ligii Campionilor. Munchen a reușit doar un 0-0 cu Copenhaga, Tuchel & Co. neavând noroc la penalty-uri.

Mohamed Elyounoussi (l) de la Copenhaga și Konrad Laimer de la FC Bayern se luptă pentru minge..aussiedlerbote.de

O FC Bayern lipsită de inspirație nu a reușit să își continue seria record de victorii în Liga Campionilor, fără a avea o presiune prea mare pentru a produce un rezultat. În cel de-al 100-lea meci de cupă europeană de pe Allianz Arena, profesioniștii fotbalului din Munchen au fost nevoiți să se mulțumească cu un penibil 0-0 cu FC Copenhaga.

În prelungiri, arbitrul Stephanie Frappart a anulat o decizie de penalty pentru handbal în favoarea Munchenului după o analiză video.

În fața a 75.000 de spectatori, Bayern, care fusese deja confirmată ca și câștigătoare a grupei în urmă cu trei săptămâni și condusă de un Thomas Müller motivat, dar nefericit la revenirea pe banca de rezerve, a jucat prea mult timp în modul economic în fața vizitatorilor, care s-au apărat în adâncime. Atacul final a fost lipsit de penetrare. În minutul 87, chiar și portarul lui Bayern, Manuel Neuer, a fost nevoit să facă o paradă de reflex pentru a evita o înfrângere. Cu acest punct, Copenhaga rămâne pe locul doi în clasament.

Lipsa de dorință de a alerga

Au existat mai multe ocazii de gol după pauză decât în prima repriză slabă, dar echipa lui Frappart a devenit puțin mai distractivă abia în final. Franțuzoaica, care a arbitrat eliminarea echipei germane la Cupa Mondială din Qatar, a fost pentru prima dată la datorie cu oamenii lui Bayern. Ea a fost solicitată în mai multe momente critice.

Cu a cincea victorie în al cincilea meci din grupă, nu a reușit să își extindă recordul de 18 victorii la rând în turul preliminar. Campionii germani în serie sunt neînvinși în prima ligă europeană de 39 de meciuri din grupe - un record pe care l-au menținut. În urma remizei 3-3 dintre Galatasaray Istanbul și Manchester United, campioana Danemarcei are, de asemenea, șanse mari de a ajunge în 16-imile de finală, care vor fi trase la sorți pe 18 decembrie.

Cu două săptămâni înainte de ultimul meci din grupă, la Manchester, nu se mai vedea de mult timp promisiunea cu sufletul la gură a antrenorului Thomas Tuchel. "Ne pregătim pentru acest meci ca și cum ar fi ultima noastră șansă", a anunțat tehnicianul de 50 de ani. A lipsit dorința de a alerga, ritmul și spiritul într-o primă repriză lipsită de evenimente. Müller a ratat cea mai bună ocazie, când portarul Copenhaguei, Kamil Grabara, i-a apărat cu brio lovitura de cap (30).

Ambele echipe au fost lipsite de idei

De partea cealaltă, căpitanul Neuer, care își prelungise cu o zi înainte contractul până în 2025, la fel ca și portarul înlocuitor Sven Ulreich, a fost pus cu adevărat la încercare doar după pauză. Cu toate acestea, danezii au fost aproape de a prelua conducerea din senin în prima repriză. În loc să tragă el însuși din cea mai bună poziție, Lukas Lerager a centrat pentru Roony Bardghji. Suedezul în vârstă de 18 ani a ratat golul muntenegrean de la 14 metri (27').

La scurt timp după pauză, Diogo Gonçalves nu a reușit să întoarcă meciul într-o altă direcție, dându-i avantajul lui Copenhaga. Șutul său de la 20 de metri a ratat de puțin stâlpul (47'). În general, apărarea Munchenului din jurul fundașului central Leon Goretzka, care l-a înlocuit pe sud-coreeanul Minjae Kim (contuzie la șold), nu a fost pusă prea mult în dificultate.

După puțin peste o oră, Tuchel a făcut o triplă înlocuire pentru a da un pic mai mult elan jocului Munchenului. Noul duo de aripi, Serge Gnabry și Leroy Sané, l-a ajutat și pe Harry Kane, mult timp ineficient și foarte economicos, care a adulmecat primul gol al serii cu un șut de la distanță (68'). La fel ca și Sané cu lovitura sa liberă (72'). Portarul înlocuitor Ulreich s-a plâns pe bună dreptate pe bancă de lipsa unui corner și a primit un cartonaș galben din partea lui Frappart.

De asemenea, nu a reușit să marcheze împotriva lui Copenhaga: atacantul lui Bayern, Harry Kane.