Schalke 04 învinge după o eternă întrerupere

"Preocupări legate de securitate" în Rostock

Fanii lui FC Schalke 04 au fost în centrul atenției la Rostock..aussiedlerbote.de

FC Schalke 04 obține o victorie importantă în a 2-a etapă din Bundesliga, dar confruntarea din subsol de la Hansa Rostock va avea urmări după o lungă întrerupere. Holstein Kiel sărbătorește cele trei puncte în lupta pentru promovare.

Hansa Rostock - FC Schalke 04 0:2 (0:0)

Umbrită de revoltele fanilor din tribune și de o lungă întrerupere a jocului, Schalke 04 a mai luat un respiro și a ieșit din locurile retrogradabile cu o nouă victorie în fața unei rivale directe din subsolul Bundesligii 2. Echipa antrenorului Karel Geraerts s-a impus cu 2:0 (0:0) în meciul încins de pe terenul lui Hansa Rostock și a trecut de nord-germani pe locul 13, în timp ce Hansa a coborât pe locul 16 în clasament.

Blendi Idrizi (72'), cu primul său gol al sezonului, și Kenan Karaman (86') au marcat pentru oaspeți, în fața a 27.215 spectatori prezenți pe Ostseestadion. Echipa retrogradată din Bundesliga a obținut astfel un nou punct important la nouă zile după victoria cu 4-0 pe teren propriu împotriva ultimei clasate, VfL Osnabrück.

Mingea a rulat doar puțin mai puțin de patru minute înainte ca ambele echipe să fie nevoite să facă din nou o pauză: Un incendiu a fost aprins în tribune, iar norii de fum s-au împrăștiat pe teren. După o scurtă întrerupere, meciul a continuat, dar arbitrul Nicolas Winter a intervenit din nou cu câteva minute înainte de pauză: Poliția a fost nevoită să intervină după ce grupurile de fani au început să strige în tribune. Arbitrul a trimis temporar ambele echipe la vestiare. "Meciul va rămâne suspendat până la noi ordine din cauza unor probleme de siguranță", se arată într-un anunț al stadionului. Meciul a fost reluat abia după mai bine de 25 de minute.

Anterior, terenul fusese lipsit de fluiditate sau de ocazii semnificative de gol, meciul fiind caracterizat de dueluri. Imediat înainte de reluare, Winter i-a arătat apoi cartonașul roșu lui Junior Brumado (45.+24), de la Rostock, în urma unor probe video. Brazilianul fusese inițial avertizat doar cu un cartonaș galben după ce l-a lovit cu cotul pe Idrizi (40').

Tobias Mohr (45.+36) de la Schalke a lovit apoi bara transversală la ultima acțiune a primei reprize, după care, după pauză, oaspeții s-au instalat în superioritate numerică în jumătatea lui Rostock - și au aplaudat datorită lui Idrizi și Karaman.

Fortuna Düsseldorf - Holstein Kiel 0:1 (0:1)

Holstein Kiel a remizat la egalitate de puncte cu liderul campionatului, FC St. Pauli. Echipa de pe locul doi a câștigat cu 1:0 (1:0) meciul de top de la rivala Fortuna Düsseldorf și a acumulat și ea 32 de puncte după 16 meciuri. Lewis Holtby a marcat în minutul 18 golul celei de-a șasea victorii în deplasare pentru oaspeți. Fortuna a suferit a treia înfrângere pe teren propriu și se află pe locul cinci în clasament, la cinci puncte în spatele lui Kiel.

Gazdele nu au început bine meciul în fața celor 31.042 de spectatori de pe EM Arena din Düsseldorf. Deși cartonașul roșu pentru un fault asupra lui Felix Klaus, de la Düsseldorf, a fost transformat în cartonaș galben după o verificare video în minutul 11, Holtby a marcat șapte minute mai târziu pentru a aduce pe Kiel în avantaj cu 1-0. Fortuna a intrat mai bine în joc abia pe finalul unui meci moderat și a avut ghinionul ca Yannik Engelhardt să lovească doar bara transversală (minutul 74). Fiete Arp, de la Kiel, a ratat chiar și golul de 2-0 pe un contraatac.

SV Elversberg - 1. FC Nürnberg 0:1 (0:0)

1. FC Nürnberg a pus capăt micii crize de rezultate și țintește din nou spre prima ligă extinsă. După trei înfrângeri recente în meciuri competitive, "Clubul" s-a impus cu 1:0 (0:0) pe terenul lui SV Elversberg și are acum 24 de puncte. Daichi Hayashi a marcat golul victoriei pentru franțuzoaice în minutul 83.

Ambele echipe s-au neutralizat în mare parte și au jucat inițial inofensiv. Cele mai mari emoții din prima repriză au venit din partea fanilor din Nürnberg, care au aruncat pe teren cu obiecte precum role de hârtie și l-au lovit în cap și pe portarul "clubului" Christian Mathenia. Cu toate acestea, jucătorul de 31 de ani a putut continua să joace fără probleme. În timpul de odihnă, oaspeții au avut o șansă neașteptată de a prelua conducerea. Benjamin Goller a avut brusc o cursă liberă după o greșeală a apărării echipei promovate, dar lobul său a aterizat doar la marginea superioară a barei transversale.

După schimbare, echipa gazdă a jucat mai curajos în atac și și-a creat primele ocazii. Luca Schnellbacher a nimerit bara transversală cu un lob. La scurt timp, Semih Sahin și Paul Stock nu au reușit să marcheze în fața lui Mathenia, care a reacționat bine, dar a ieșit de pe teren accidentat după 68 de minute. Carl Klaus l-a înlocuit între buturi. Nürnberg a intrat mai bine în joc la ultima fază și s-a impus prin Hayashi. Japonezul a marcat din apropiere, după o pasă de la Jan Gyamerah.