Saarbrücken reușește următoarea lovitură - Leverkusen avansează și ea

Liderul din Bundesliga, Bayer Leverkusen și, surprinzător, 1. FC Saarbrücken au ajuns și ele în sferturile de finală ale Cupei DFB.

Saarbrücken a provocat următoarea surpriză în cupă prin victoria împotriva lui Eintracht. Foto:.aussiedlerbote.de

Cupa DFB - Saarbrücken reușește următoarea lovitură - Leverkusen avansează și ea

Liderul din Bundesliga, Bayer Leverkusen și, surprinzător, 1. FC Saarbrücken au ajuns în sferturile de finală ale Cupei DFB.

Echipa de divizia a treia din Saarland, care a eliminat deja campioana en-titre FC Bayern Munchen din competiție în turul precedent, s-a impus cu 2:0 (0:0) pe teren propriu în fața formației din Bundesliga Eintracht Frankfurt. Kai Brünker (minutul 64) și Luca Kerber (minutul 78) au marcat pentru outsiderii clari. Noel Futkeu, de la Frankfurt, a primit cartonașul roșu în ultima parte a meciului, după o agresiune.

Leverkusen și-a îndeplinit sarcina obligatorie în fața formației de divizia secundă SC Paderborn cu o victorie categorică cu 3:1 (2-0) și a rămas neînvinsă în cel de-al 21-lea meci competițional al sezonului. Golurile pentru Bayer au fost marcate de Victor Boniface (12'), Exequiel Palacios (29') și Patrik Schick (87'). Golul primit de Sebastian Klaas (83) a fost mai puțin problematic pentru favoriții Cupei decât accidentarea internaționalului Florian Wirtz, care a trebuit să fie înlocuit cu puțin timp înainte de pauză, după ce a fost lovit cu piciorul în călcâi.