SportȘtirifotbal

Robert Lewandowski se apropie de un record legendar după ce a marcat un hat trick împotriva Borussiei Dortmund

Robert Lewandowski a făcut un pas mai aproape de a doborî un record legendar de goluri, după ce a marcat un hat trick în victoria cu 4-2 a lui Bayern Munchen în fața rivalilor de la Borussia Dortmund, sâmbătă.

.aussiedlerbote.de

Internaționalul polonez urmărește recordul lui Gerd Muller de 40 de goluri într-un singur sezon din Bundesliga, care a rezistat 49 de ani.

După cele trei goluri marcate împotriva lui Dortmund, Lewandowski a ajuns la 31 de goluri în acest sezon și mai are 10 meciuri de campionat.

Cu toate acestea, în ciuda formei sale nemiloase, jucătorul de 32 de ani spune că nu se gândește să doboare recordul.

"În primul rând, vreau să câștig următorul meci cu echipa mea", a declarat atacantul pentru Bundesliga. "Vreau să înscriu goluri, dar este prea devreme să mă gândesc la asta".

Muller, care și-a petrecut o mare parte din carieră la Bayern, a stabilit actualul record în campania 1971-72 și nimeni, până la Lewandowski, nu s-a apropiat cu adevărat de a-l egala.

Actualul golgheter al lui Bayern părea că va lupta pentru acest record în sezonul trecut, dar accidentările au făcut ca el să termine campania cu 34 de goluri.

CITEȘTE: Bayern a câștigat al șaselea titlu într-un an cu o victorie în Cupa Mondială a Cluburilor în fața lui Tigres

Robert Lewandowski a răspuns sâmbătă cu o triplă la dubla lui Erling Haaland.

'Am meritat victoria'

Hat trick-ul lui Lewandowski de sâmbătă a inspirat Bayern la o revenire uluitoare împotriva lui Dortmund, care a menținut echipa sa la două puncte în fața lui RB Leipzig în fruntea clasamentului.

Dortmund, care se află în prezent pe locul șase, a condus cu 2-0 în primele 10 minute, grație lui Erling Haaland, considerat de mulți drept noul superstar al fotbalului.

Norvegianul a înscris ambele goluri ale oaspeților, dar a fost în cele din urmă învățat o lecție de către mai marele său.

Lewandowski a redus deficitul la jumătate după ce a reluat în plasă o centrare a lui Leroy Sane, înainte de a egala cu un penalty transformat inteligent în ultimul moment al primei reprize.

Meciul frenetic a început să se liniștească în repriza a doua, dar un gol târziu al lui Leon Goretzka a adus gazdele în avantaj în timpul unui final dramatic. Lewandowski a încheiat apoi meciul, și hat trick-ul său, cu o lovitură senzațională de la marginea careului în ultimul minut.

"În prezent, se întâmplă că, dacă un adversar are o șansă, noi suntem pedepsiți", a declarat antrenorul lui Bayern, Hansi Flick, reporterilor după meci. "Dar ne-am scuturat după 2-0 și am arătat că nu ni se va lua acest lucru".

"Am meritat victoria în cele din urmă pentru că am dominat jocul timp de o oră. Echipa a arătat că s-a trezit după ce a fost condusă cu 2-0."

CITEȘTE: Kylian Mbappe a fost etichetat drept "o stea a viitorului

La sfârșitul anului trecut, Lewandowski a fost desemnat jucătorul masculin al anului la Best FIFA Football Awards, luptându-se cu concurența lui Lionel Messi și Cristiano Ronaldo.

O mare parte din acest lucru s-a datorat performanțelor sale din sezonul trecut, în care a marcat 55 de goluri și a dus Bayern la o triplă impresionantă.

El a fost cotat pe scară largă pentru a câștiga Balonul de Aur 2020 înainte ca acesta să fie eliminat pe fondul pandemiei.