SportȘtirigolf

Rickie Fowler țintește primele trei locuri și un turneu major după triumful de la Abu Dhabi

Rickie Fowler a ieșit învingător în prima mare confruntare de golf din 2016 și și-a propus imediat să câștige primul său turneu major.

Rickie Fowler pozează cu trofeul câștigător după ce a câștigat Campionatul Abu Dhabi..aussiedlerbote.de

Poveste evidențiată

Rickie Fowler câștigă Campionatul Abu Dhabi

A urcat pe locul 4 în lume

I-a învins pe Jordan Spieth și Rory McIlroy

Americanul în vârstă de 27 de ani a câștigat duminică Campionatul HSBC de golf de la Abu Dhabi, rezistând atacurilor de ultimă oră ale lui Rory McIlroy, Henrik Stenson și ale belgianului în ascensiune Thomas Pieters.

Pe tabloul plin de vedete de la European Tour s-a aflat chiar și numărul unu mondial, Jordan Spieth, care a terminat la egalitate pe locul cinci.

Fowler urcă de pe locul șase pe locul patru în clasament, dar este nerăbdător să intre în top trei, alături de Spieth, australianul Jason Day și McIlroy.

"Mi-ar plăcea să mă bag și să fac parte din acea echipă și să văd dacă putem continua să câștigăm câteva turnee majore dacă pot să mă bag acolo", a declarat el pentru site-ul oficial al circuitului european.

"Obiectivul în acest moment, cu locul în care se află jocul meu, cel mai bun pe care l-am avut la acest început de sezon în cariera mea, lucrez la pregătirea pentru Augusta. Și mi-ar plăcea să am șansa de a obține geaca verde acolo.

"Scopul final în acest an este să merg să câștig un Major și acesta este cu siguranță un pas în direcția cea bună."

Presimțirile sunt bune pentru Fowler, care a plăcut mulțimii, după ce și-a păstrat nervii în ultima zi pentru a obține a doua victorie în circuitul european, după ce anul trecut a câștigat Openul Scoției.

El a luat un avans de trei lovituri în ultimele nouă găuri, dar a fost sub presiune, deoarece McIlroy a venit acasă în 31 cu un eagle la ultima gaură, iar Stenson i s-a alăturat în clubhouse cu 14 sub.

Fowler a avut un avans de două lovituri față de cei doi și față de partenerul de joc Pieters, jucând la par-cinci de la 18, dar a rămas în afara problemelor pentru a face un cinci și a încheia cu 16 sub 272.

Pieters, ar fi forțat un playoff cu un eagle, dar a trebuit să se mulțumească cu un birdie pentru a termina la o lovitură în urmă, pe locul doi.

"A fost foarte distractiv astăzi. A fost un pic stresant în unele momente. Thomas joacă bine. Este amuzant să mergem cap la cap cu el, fiind în același grup. Ne-am simțit bine.

"Este plăcut să ieșim învingători în această săptămână", a adăugat Fowler.

Spieth, care nu a reușit să recupereze forma care l-a făcut să cucerească Turneul Campionilor la PGA Tour la începutul acestei luni, a încheiat cu un 68 la patru sub 68 pentru a se alătura unui grup mare, cu 11 sub

Englezul Ian Poulter a părut a fi cel mai mare adversar al lui Fowler în ultima zi, deoarece a ajuns amenințător la 12 sub 12, dar trei bogey-uri pe ultimele nouă lovituri l-au făcut să alunece și să termine la șapte lovituri de lider.

Citește: Nicklaus: Nu mă deranjează să mor fără bani