SportȘtirifotbal

Real Madrid și Barcelona trec cu greu de adversari din ligi inferioare în Copa del Rey

Real Madrid și Barcelona au trecut cu greu, miercuri, de adversari din liga a treia pentru a ajunge în 16-imile de finală ale Copa del Rey.

Éder Militão sărbătorește alături de Eden Hazard după ce a marcat primul gol al echipei sale....aussiedlerbote.de
Éder Militão sărbătorește alături de Eden Hazard după ce a marcat primul gol al echipei sale împotriva lui Alcoyano..aussiedlerbote.de

Într-o revanșă a confruntării din sezonul trecut din turul 32, Real a învins-o pe Alcoyano cu 3-1, grație golurilor lui Éder Militão și Marco Asensio, precum și a unui autogol al portarului de 42 de ani al lui Alcoyano, José Juan.

Sezonul trecut, Alcoyano i-a uimit pe Los Blancos cu o victorie cu 2-1 în prelungiri în aceeași fază a competiției. Meciul de miercuri părea să se îndrepte în același mod după ce Dani Vega a egalat pentru gazde în minutul 66 cu un gol individual uluitor.

Cu toate acestea, a fost nevoie de doar 10 minute pentru ca Real să riposteze prin șutul deviat fortuit al lui Asensio, înainte ca autogolul nefericit al lui José Juan să asigure că nu se va repeta o crimă uriașă.

În ciuda victoriei, cu siguranță va fi o preocupare pentru antrenorul principal Carlo Ancelotti faptul că echipa sa a părut a doua cea mai bună în mare parte a meciului, la doar câteva zile după ce italianul a declarat că jucătorii săi "au stat în vacanță o zi în plus" după înfrângerea din campionat în fața micuțului Getafe în weekend.

În altă ordine de idei, Barça a fost nevoită să vină de la spate pentru a învinge Linares Deportivo, în timp ce Dani Alves și-a făcut prima apariție pentru clubul catalan de la plecarea sa în 2016.

CITEȘTE: Barcelona începe anul cu o victorie cu 1-0 în La Liga și se apropie de locurile din Liga Campionilor

Dani Alves a jucat primul său meci pentru Barcelona după șase ani.

Antrenorul principal Xavi a ales să odihnească mai multe nume de vedete, deși echipa sa era deja decimată de accidentări și cazuri de Covidiu, iar blaugrana s-a trezit în urmă după doar 19 minute, când Hugo Díaz i-a oferit un avantaj surprinzător lui Linares.

În condițiile în care echipa era încă condusă la pauză, Xavi a fost nevoit să scoată artileria grea, Frenkie de Jong, Gerard Pique și Ousmane Dembélé intrând în joc în a doua repriză.

Dembélé a fost cel care a găsit în cele din urmă egalarea pentru Barça imediat după ora de joc, strecurând un șut pe sub portarul lui Linares, Brimah Razak, înainte ca tânărul produs al La Masía, Ferran Jutglà, să înscrie golul victoriei câteva minute mai târziu.

Alves, acum în vârstă de 38 de ani, a fost nevoit să aștepte până în ianuarie pentru al doilea său debut la Barcelona, după ce inițial a fost semnat de club în noiembrie.

Fundașul brazilian s-a bucurat de o primă perioadă plină de trofee la clubul catalan între 2008 și 2016, câștigând șase titluri în La Liga și trei trofee în Liga Campionilor, în timp ce echipa lui Pep Guardiola domina fotbalul european.