SportȘtirifotbal

Real Madrid reușește o revenire uluitoare, învinge Manchester City și ajunge în finala Ligii Campionilor

Real Madrid a revenit din pragul eliminării pentru a trece de Manchester City și a-și asigura locul în finala Ligii Campionilor.

Două goluri în ultimele minute ale lui Rodrygo au salvat-o pe Real Madrid și au trimis meciul în....aussiedlerbote.de
Două goluri în ultimele minute ale lui Rodrygo au salvat-o pe Real Madrid și au trimis meciul în prelungiri..aussiedlerbote.de

Pentru al treilea egal eliminatoriu la rând, Real a părut căzut și a fost eliminată. Deși aceasta este o echipă care s-a obișnuit cu eroismele improbabile, chiar și după propriile standarde absurde, spectacolul de miercuri, târziu, târziu, pentru a asigura o victorie cu 3-1 împotriva lui City a fost tăiat bine.

Cu City conducând cu 4-3 din prima manșă, golul lui Riyad Mahrez din repriza a doua părea că a asigurat trecerea echipei sale în finala de la Paris.

Cu toate acestea, două goluri de o parte și de alta a minutului 90 de la înlocuitorul Rodrygo au întors jocul pe dos și au trimis meciul în prelungiri.

În realitate, a părut că va fi un singur învingător.

După doar trei minute de prelungiri, Karim Benzema - care fusese mai degrabă anonim pe tot parcursul meciului, după standardele sale înalte - a fost faultat de Ruben Dias în interiorul careului și nu a greșit și a executat penalty-ul. Acest gol a asigurat victoria Realului cu 6-5 la general.

Indiferent de cât de adânc pare să se afle Realul în groapă, magia din interiorul Bernabeu pare să scoată întotdeauna echipa din ea.

Karim Benzema sărbătorește după ce a marcat penalty-ul victoriei.

Timp de trei runde succesive, echipa lui Carlo Ancelotti a fost în pragul eliminării. Acum, cumva, se află cu șansa de a câștiga un al 14-lea titlu, un record, atunci când va înfrunta Liverpool pe Stade de France din Paris, pe 28 mai.

Va fi pentru a cincea oară când Ancelotti ajunge în finala Ligii Campionilor ca antrenor, fiind singurul om care a reușit această performanță.

"A por la 14", scria pe spatele tricourilor de sărbătoare ale Realului. "Să mergem pentru numărul 14".

Real a căzut, dar acum este eliminată

A fost nevoie de mai puțin de opt minute pentru ca spiritele să se încingă pentru prima dată, când Luka Modric și Aymeric Laporte au primit amândoi cartonașe galbene pentru participarea lor la o încăierare declanșată de o intrare greșită a lui Casemiro asupra lui Kevin De Bruyne.

Casemiro, așa cum reușește atât de des în mod inexplicabil să facă, a evitat să fie avertizat pentru acest fault.

Câteva minute mai târziu, Benzema a ridicat pentru prima dată în picioare publicul de pe Bernabeu. Francezul s-a conectat frumos la o centrare joasă a lui Federico Valverde, dar nu a reușit să-și mențină șutul suficient de jos pentru a-l deranja pe Ederson în poarta lui City.

Nu este surprinzător faptul că meciul a fost o afacere cu totul și cu totul mai ageră decât prima etapă electrizantă de pe Etihad de săptămâna trecută. City știa că Realul avea sarcina de a încerca să egaleze, iar echipa lui Pep Guardiola s-a mulțumit să îi permită adversarului său mai multă posesie decât în urmă cu o săptămână.

Real, pe alocuri, a părut nesigură cum să își construiască atacurile și de două ori a dăruit City mingea în poziții periculoase, dar echipa i-a mulțumit lui Thibaut Courtois pentru că a salvat inteligent pe De Bruyne și apoi pe Bernardo Silva.

Cei în alb au făcut tot posibilul să perturbe mișcările de atac inteligente ale lui City, în special Casemiro. Brazilianul a fost din nou responsabil pentru un alt fault cinic, de data aceasta trăgându-l pe Phil Foden la pământ de gât și apoi lovindu-l cu piciorul în partea din spate a picioarelor.

Arbitrul Daniele Orsato a omis încă o dată, în mod inexplicabil, să arate un cartonaș galben.

Manchester City a fost impulsionată de revenirea lui Kyle Walker.

Mai multă "magie" pe Bernabeu

O mare parte din conversațiile de după prima etapă au fost în jurul incapacității lui City de a pune capăt meciului, deoarece a permis echipei lui Ancelotti să revină în joc în repetate rânduri.

Această echipă actuală a Realului poate că nu se află la nivelul iterațiilor anterioare, dar a merge la Bernabeu cu un avantaj de doar un gol rămâne o sarcină descurajantă. Există pur și simplu ceva intangibil - aproape mistic - care atârnă în aer într-o seară de Liga Campionilor pe acest stadion.

Fanii Realului au avut deja parte de reveniri spectaculoase de două ori în meciurile recente; cel mai recent împotriva lui Chelsea în sferturile de finală și anterior împotriva lui Paris Saint-Germain.

Tot ceea ce are nevoie această mulțime este un mic moment pentru a se afla în spatele echipei sale și pentru a împinge jucătorii Realului la înălțimi pe care poate se îndoiau că le-ar putea atinge.

"Acea energie... pe care fanii o emană, jucătorii - chiar mai mult în meciuri [precum cel cu PSG], în care a trebuit să organizăm o revenire într-un meci dificil din Liga Campionilor - o simt", a declarat fundașul Nacho pentru CNN despre atmosfera de pe Bernabeu.

"Ne lovește și în nopți ca aceea ne lovește la un cu totul alt nivel. Bernabeu este special în astfel de nopți... te gândești la asta și ți se face pielea de găină. Ți se face pielea de găină când te gândești la trăirea unor astfel de nopți, pentru că sunt istorice, sunt magice."

Meciul a fost mult mai complicat decât în prima manșă de la Manchester.

Folosirea de către Nacho a cuvântului "magie" este cea mai potrivită în nopțile de Liga Campionilor. În meciuri ca acestea împotriva lui City, când nervii pot pune adesea stăpânire pe ambele seturi de jucători, acele momente de magie pot decide egalul.

Real a crezut poate că a găsit un astfel de moment în primul minut al reprizei a doua, dar Vinicius Jr. nu a reușit să direcționeze spre poartă centrarea joasă imaculată a lui Dani Carvajal când era singur la bara a doua.

Abilitatea lui Vinicius de a găsi atât de mult spațiu la postul îndepărtat s-a datorat în mare parte faptului că Kyle Walker a fost în afara poziției, fundașul dreapta al lui City fiind afectat de o accidentare; Walker a lipsit în prima etapă din cauza unei lovituri, iar înlocuitorul său improvizat, Fernandinho, a fost terorizat de Vinicius toată seara.

Walker a fost peticit și s-a grăbit să revină la timp pentru a doua etapă, deoarece City știa că el era cea mai bună șansă a sa de a combate ritmul fulminant al lui Vinicus. Cu toate acestea, în ciuda numeroaselor încercări ale personalului medical al City de a-i salva seara, accidentarea l-a forțat în cele din urmă pe Walker să iasă.

În locul său, a intrat Oleksandr Zinchenko și, poate oarecum surprinzător, Guardiola l-a introdus și pe Ilkay Gundogan în locul lui De Bruyne - și a fost nevoie de mai puțin de un minut pentru ca dubla sa înlocuire să aibă un impact.

Zinchenko și Gundogan au combinat pentru a-l găsi pe Silva în acri de spațiu, îndreptându-se spre poarta Realului, iar pasa laterală a mijlocașului l-a găsit pe Mahrez, care a trimis un șut din prima pe lângă Courtois în colțul superior.

Riyad Mahrez sărbătorește după ce a deschis scorul în această seară.

Pe măsură ce meciul se apropia de final, înlocuitorul Jack Grealish a fost de două ori aproape de a dubla avantajul lui City în această seară și de a-și trimite echipa la Paris.

Dar tocmai când fanii începuseră în sfârșit să creadă că "magia" nu este reală, Real a demonstrat încă o dată că ar putea fi.

Două goluri rapide ale înlocuitorului Rodrygo - primul un tap-in instinctiv și al doilea o lovitură de cap strălucitoare - de fiecare parte a minutului 90 au făcut ca un Bernabeu până atunci tăcut să fie în extaz.

Dintr-o echipă care părea atât de doborâtă cu câteva secunde în urmă, încât o mare parte a stadionului începuse să se golească, Real părea acum cea mai în măsură să câștige acest meci.

City a fost cu spatele la perete pentru cea mai mare parte a celor șase minute de timp de întrerupere și probabil că a fost chiar recunoscător să audă fluierul de timp complet în timp ce atacul Realului a continuat.

Dar echipei lui Guardiola i s-a oferit doar o clipă de răgaz înainte ca bombardamentul să reînceapă și a fost nevoie de doar trei minute de prelungiri pentru ca Real să preia conducerea în acest meci pentru prima dată.

O intervenție pripită a lui Dias în careu l-a doborât pe Benzema, care s-a șters de praf și a trimis cu calm mingea în colțul din dreapta jos.

Și asta a fost tot. O echipă a City-ului șocată nu a părut niciodată că își va recăpăta suficient calm pentru a găsi o cale de revenire în meci.

În ciuda tuturor tatonărilor tactice și a pregătirii meticuloase a lui Guardiola, se pare că nimeni nu găsește nicio modalitate de a opri ceea ce se întâmplă pe Bernabeu. Nimeni nu poate găsi o modalitate de a opri "magia" lui Real Madrid.