SportȘtirifotbal

PSG se prăbușește în Cupa Franței după înfrângerea cu 2-1 în fața lui Marseille

Olympique de Marseille a dat o nouă lovitură rivalei sale aflate în dificultate, Paris Saint-Germain, eliminând câștigătoarea de 14 ori a Cupei Franței din turneul de cupă, după o victorie cu 2-1 a celor de la Les Olympiens.

Golul lui Ruslan Malinovskyi a eliminat Paris Saint-Germain, de 14 ori câștigătoare a Cupei....aussiedlerbote.de
Golul lui Ruslan Malinovskyi a eliminat Paris Saint-Germain, de 14 ori câștigătoare a Cupei Franței, din turneu..aussiedlerbote.de

Ultimul titlu al lui Marseille în Cupa Franței datează din 1989, dar un gol fulminant din afara careului în debutul reprizei a doua, marcat de atacantul ucrainean Ruslan Malinovskyi, împrumutat de la Atalanta, a scos din competiție câștigătoarea recordurilor și a dus echipa din sudul Franței în sferturile de finală.

Alexis Sánchez a transformat un penalty în minutul 31, după un fault al lui Sergio Ramos asupra lui Cengiz Ünder - dar fundașul spaniol a reușit să egaleze în finalul reprizei secunde, reluând cu capul un corner executat de starul brazilian Neymar. Ramos, în cele din urmă, nu a putut salva situația, deoarece potențialul său gol în prelungiri a fost anulat pentru offside.

Fotbal - Ligue 1 - Paris St Germain - Toulouse - Parc des Princes, Paris, Franța - 4 februarie 2023
Lionel Messi, de la Paris St Germain, sărbătorește marcarea celui de-al doilea gol al lor cu coechipierii REUTERS/Gonzalo Fuentes

Chiar și cu Lionel Messi și Neymar pe teren, PSG nu a reușit să treacă de Marseille, de 10 ori câștigătoare a Cupei, care nu a mai ridicat trofeul de peste 30 de ani.

"Băieți extraordinari, sunt campioni. Este grozav pentru club", a declarat Igor Tudor, antrenorul lui Marseille, despre echipa sa după meci, potrivit Reuters.

Este a treia înfrângere din acest an pentru PSG, care se va confrunta săptămâna viitoare cu Bayern Munchen, în prima manșă din 16-imile de finală ale Ligii Campionilor, fără superstarul Kylian Mbappé, accidentat.

Căpitanul Marquinhos a adăugat că echipa va trebui să "își închidă (gura) și să muncească" pentru a-și reveni, conform Reuters.

"Ei au presat sus și noi nu am reușit să spargem liniile. Ne doare pentru că a fost un meci de Cupă împotriva marelui nostru rival", a adăugat Marquinhos.

Alexis Sánchez șutează din penalty în timpul meciului din 16-imile de finală ale Cupei Franței dintre rivalii acerbi Marseille și PSG.