Preuß, al doilea în proba de biatlon - Voigt al treilea

Franziska Preuß s-a întors. În vârstă de 29 de ani termină pe locul doi în cursa de urmărire de la Östersund - ratând din nou victoria la limită. Cu toate acestea, ea este acum singura femeie în galben. Voigt este din nou pe locul trei.

Doi germani printre cei mai rapizi trei în urmărire (de la stânga la dreapta): Franziska Preuß, Lou....aussiedlerbote.de
Doi germani printre cei mai rapizi trei în urmărire (de la stânga la dreapta): Franziska Preuß, Lou Jeanmonnot din Franța, Vanessa Voigt. Foto:.aussiedlerbote.de

Cupa Mondială la Östersund - Preuß, al doilea în proba de biatlon - Voigt al treilea

Biatlonista Franziska Preuß a ratat la limită a doua sa victorie în Cupa Mondială la finalul Cupei Mondiale de la Östersund, dar a preluat totuși conducerea unică în clasamentul general al Cupei Mondiale.

Sportiva în vârstă de 29 de ani a trebuit să se recunoască învinsă de franțuzoaica Lou Jeanmonnot doar cu 0,3 secunde în sprintul final din urmărire, dar a sărbătorit al doilea podium al încă tinerei ierni de Cupă Mondială cu un loc doi, subliniind revenirea sa senzațională. Următorul rezultat de top a fost completat de Vanessa Voigt pe locul trei, care a fost de asemenea al doilea podium al ei, după locul trei la individual.

După locul trei la ștafetă și succesele lui Preuß (locul 2) și Vanessa Voigt (locul 3) la sprint, a fost al cincilea podium pentru femeile DSV. Ultima dată când schiorii germani au avut un asemenea succes a fost la deschiderea sezonului, în urmă cu 15 ani, când au ocupat tot cinci locuri pe podium la Östersund.

Preuß este acum singură în tricoul galben

"Am luptat până la final, este păcat că nu a fost suficient. Dar mai sunt câteva curse de disputat", a declarat Preuß la ZDF. În vârstă de 29 de ani, care a ratat deja victoria cu doar 0,1 secunde în primul individual, a fost nevoit să execute o buclă de penalizare, în timp ce Jeanmonnot, câștigătorul sprintului, a rămas fără penalizare. Preuß a început ultimul tur la 6,8 secunde în spatele lui Jeanmonnot după ultima tragere. Acolo a recuperat-o rapid și a depășit-o. Însă franțuzoaica a recuperat din nou și din nou în secțiunile de coborâre, a ieșit din urma lui Preuß cu puțin timp înainte de linia dreaptă și s-a impus la limită. Înainte de cursa de urmărire, Preuß și norvegianca Karoline Offigstad Knotten au pornit împreună în galben pentru prima dată în cursa feminină. Cu toate acestea, Knotten a terminat doar pe locul 15.

Voigt, în vârstă de 26 de ani, a fost la 18,5 secunde în spatele învingătoarei după cei zece kilometri. Ea a fost chiar în frunte la ultima etapă de tir, dar apoi a fost nevoită să intre o dată în bucla de penalizare. La fel ca Preuß în zilele de la Östersund, și ea a avut o prestație puternică.

Janina Hettich-Walz a terminat pe locul 13, tânăra Selina Grotian pe locul 21 și Sophia Schneider pe locul 35, în timp ce Hanna Kebinger a fost menajată din cauza unor ușoare simptome de infecție.