SportȘtirifotbal

Portarul Abo Gabal este eroul loviturilor de departajare, iar Egiptul avansează în semifinale

Egiptul și-a asigurat un loc în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Națiuni cu o victorie la loviturile de departajare cu 5-4 în fața Coastei de Fildeș, miercuri, când portarul înlocuitor Mohamed Abo Gabal a apărat un penalty blând al lui Eric Bailly, iar Mohamed Salah a transformat...

Egiptul avansează în sferturile de finală după victoria la penalty-uri..aussiedlerbote.de

Meciul s-a terminat 0-0 după prelungiri, înainte ca Abo Gabal, care îl înlocuise pe Mohamed El Shennawy, accidentat, să respingă în bara transversală un șut întâmplător al fundașului ivorian Bailly, iar Salah a obținut penalty-ul victorios din cursa sa lungă caracteristică.

De șapte ori câștigător, Egiptul va înfrunta acum rivalii nord-africani din Maroc într-un sfert de finală ispititor, duminică, pe Stade Ahmadou Ahidjo din Yaounde.

A fost un meci plin de viață pe stadionul Japoma din Douala, în care ambele echipe și-au creat suficiente ocazii pentru a câștiga meciul, dar, de asemenea, uneori au fost lipsite de calitate în treimea de atac la ambele capete, într-o altă ieșire în mare parte liniștită pentru căpitanul egiptean Salah.

Egiptul caută primul său titlu continental de la 2010, după ce a căzut în mod surprinzător în faza ultimelor 16 pe teren propriu în 2019.

CITEȘTE: Raportul privind zdrobirea mortală de pe stadion se va concentra pe cine a închis poarta care a dus la pierderea de vieți omenești

Mohamed Salah sărbătorește după ce a învins Coasta de Fildeș pe 26 ianuarie 2022.

Faraonii, care au evoluat acum în toate cele cinci ocazii în care au întâlnit Coasta de Fildeș în fazele eliminatorii ale turneului final, ajung în optimi după ce au marcat doar două goluri în cele patru meciuri.

Adversarii lor au fost mai fluenți în atac în ultimele meciuri, dar s-au lovit de o apărare egipteană stoică, organizată și inflexibilă.

Mijlocașul egiptean Omar Marmoush a izbit o lovitură de bara transversală la jumătatea primei reprize, înainte ca șutul lui Salah de la marginea careului să fie salvat de portarul Badra Ali Sangare.

Dar poate cea mai bună ocazie a fost la celălalt capăt al terenului, când șutul acrobatic al lui Ibrahim Sangare a fost respins de El Shennawy în poarta egipteană.

De asemenea, acesta din urmă a trebuit să fie inteligent pentru a reține un șut al lui Sebastien Haller la pauză.

El Shennawy a respins o lovitură de cap de la mică distanță a lui Haller, înainte de a fi eliminat cu o accidentare la picior chiar înainte de finalul celor 90 de minute și înlocuit cu Abo Gabal.

Egiptul și-a creat o serie de jumătăți de ocazie în prelungiri, dar Sangare a trimis un șut în forță care a fost salvat superb de portarul egiptean și a trimis meciul la penalty-uri.