Piticul Finlandei provoacă o senzație uriașă în Cupa Davis

Campioana în exercițiu zboară

Duo-ul format din Virtanen (stânga) și Heliovaara a decis meciul..aussiedlerbote.de

Finlanda nu a fost niciodată o mare putere în tenis. Dar la turneul final al Cupei Davis de la Malaga, țara a reușit o adevărată lovitură. Îi învinge pe campionii în exercițiu și ajunge pentru prima dată în semifinale. Pentru dominatorul Novak Djokovic, lucrurile încep abia mai târziu.

Canada, campioana în exercițiu, a ratat surprinzător calificarea în semifinalele turneului final al Cupei Davis de la Malaga. În absența principalului jucător Felix Auger-Aliassime, accidentat, favoriții au pierdut cu 1:2 în fața Finlandei. Adversarii celor de la Northern Lights, care se află pentru prima dată în istorie în faza finală, vor fi stabiliți miercurea aceasta de Cehia și Australia (ora 16:00/DAZN).

Milos Raonic l-a făcut praf pe Patrick Kaukovalta la revenirea sa în echipa Canadei, la startul turneului final în tradiționala Cupa Națiunilor. Fostul număr trei mondial s-a impus cu 6:3, 7:5 în doar 1:09. Gigantul de 32 de ani, care servea la serviciu, jucase ultimul său meci pentru Canada în 2018.

"A fost un sentiment fantastic. Am ratat multe în ultimii ani. Este o onoare incredibilă să fiu aici și să trăiesc din nou această experiență", a declarat Raonic după meci. Finalistul de la Wimbledon din 2016 a fost în mod repetat împiedicat de accidentări în trecut.

Absența lui Auger-Aliassime, fatală

Absența numărului unu canadian, Auger-Aliassime, s-a făcut apoi simțită în cel de-al doilea meci de simplu al serii. În locul numărului 29 mondial, Gabriel Diallo, clasat cu 110 locuri mai jos, l-a înfruntat pe Otto Virtanen și a fost învins cu 4:6, 5:7.

Virtanen, aflat pe locul 171 în clasamentul ATP, a devenit în cele din urmă eroul finlandezilor în meciul decisiv de dublu cu Harri Heliovaara. Cei doi s-au impus cu 7:5, 6:3 în fața perechii Alexis Galarneau/Vasek Pospisil și au provocat astfel prima mare surpriză a turneului în primul lor duel.

În celelalte sferturi de finală de joi, sârbii și dominatorul Novak Djokovic vor înfrunta Marea Britanie (ora 16.00), iar Italia va juca împotriva Olandei (ora 10.00). Finala va avea loc duminică (ora 16.00/tot DAZN).

Echipa Germaniei, care a fost învinsă de Canada, viitoarea câștigătoare în sferturile de finală în sezonul trecut, nu a reușit să se califice în acest an la turneul final al celor mai bune opt echipe. Cu toate acestea, cu o victorie împotriva Bosniei-Herțegovina în septembrie, echipa Federației Germane de Tenis și-a asigurat cel puțin locul în Grupa Mondială.