Patrick Mahomes devine "Grim Reaper" în timp ce Kansas City Chiefs învinge Buffalo Bills într-o luptă epică în prelungiri

Tocmai am urmărit unul dintre cele mai bune meciuri din istoria NFL?

Patrick Mahomes sărbătorește după o victorie dramatică împotriva lui Buffalo Bills..aussiedlerbote.de

Am văzut cu siguranță doi mari fundași din generația următoare pe Arrowhead Stadium, în timp ce Kansas City Chiefs QB Patrick Mahomes și Buffalo Bills QB Josh Allen au făcut o demonstrație absolută duminică seara, într-o confruntare epică în runda divizionară AFC din playoff-ul NFL.

Mahomes a aruncat un touchdown de retragere pentru Travis Kelce în prelungiri, iar Chiefs au învins în cele din urmă Bills cu 42-36 după o întâlnire care a avut răsturnări de situație pe tot parcursul meciului.

Meciul a culminat cu un final sălbatic, în care s-au marcat 25 de puncte extraordinare în ultimele 1:54 din timpul regulamentar.

Cu doar 13 secunde înainte de final și cu Chiefs condusă la trei puncte, părea neverosimil ca Kansas City să găsească o cale de revenire în joc.

Dar antrenorul principal al lui Chiefs, Andy Reid, a avut câteva cuvinte de inspirație pentru Mahomes.

"Când este sumbru, fii Grim Reaper și du-te să o iei", a spus Reid că i-a spus lui Mahomes înainte de ultima unitate din timpul regulamentului. "Așa că a făcut asta. I-a făcut pe toți cei din jurul lui mai buni, lucru la care se pricepe de minune și, știți, o face fără efort. Când va fi greu, el va fi acolo să lupte, iar jucătorii apreciază asta."

Și cu aceste cuvinte răsunându-i în urechi, jucătorul de 26 de ani a reușit să își aducă echipa în poziție pentru un gol de 49 de yarzi, care a egalat meciul, de la Harrison Butker.

Kickerul Matt Gay (7) de la Los Angeles Rams marchează golul câștigător al meciului, fără timp pe ceas, în timpul meciului de divizie NFC dintre Los Angeles Rams și Tampa Bay Buccaneers, pe 23 ianuarie 2022, la Raymond James Stadium din Tampa, Florida.

În prelungiri, aruncarea monedei a devenit factorul decisiv, deoarece Bills și Allen nu au mai revenit pe teren, Chiefs conducând tot terenul înainte de touchdown-ul lui Kelce.

Dar meciul va fi amintit ca fiind unul dintre cele mai mari din istoria NFL, iar cu doi dintre cei mai buni tineri fundași tineri din ligă la cârmă, ar putea fi o confruntare pe care o vom vedea de mai multe ori în anii următori.

"A fost un meci extraordinar", a declarat Mahomes pentru Tracy Wolfson de la CBS după meci. "Vreau să spun, 17, Josh (Allen), a jucat de i-au ieșit ochii, scuzați-mi limbajul. Adică, a fost un meci grozav între două echipe mari de fotbal american și, la sfârșitul zilei, băieți precum Tyreek (Hill) și Travis (Kelce) au făcut jocurile care ne-au adus victoria."

Chiefs avansează pentru a găzdui pe Cincinnati Bengals în meciul de campionat AFC weekendul viitor, după ce Bengals a învins sâmbătă pe Tennessee Titans, cap de serie numărul 1 din AFC.

O întâlnire fără suflu

Mahomes este deja campion la Super Bowl, iar Allen este un superstar în ascensiune - speranțele au fost mari pentru un schimb de focuri între cele două echipe.

Și din primul minut, nu a dezamăgit. Bills a condus metodic pe teren la prima posesie pentru a înscrie un eseu, doar pentru ca Chiefs să răspundă imediat după aceea.

Apărările ambelor echipe au rezistat în următoarele câteva posesii, dar, din nou, ambele ofensive au marcat eseuri și au intrat la pauză la egalitate, 14-14.

Scorul s-a reluat imediat după pauză, Kansas City mulțumindu-se cu un field goal, înainte ca Mecole Hardman să se strecoare prin apărarea lui Buffalo pentru un touchdown în plonjon și să prelungească avantajul.

Mahomes sărbătorește un eseu marcat de Tyreek Hill împotriva lui Buffalo Bills.

Dar o pasă de eseu rafinată de 75 de metri de la Allen la Gabriel Davis a readus echipa din deplasare în joc.

Cu toate acestea, scorul a luat-o razna în al patrulea sfert.

Un eseu de 27 de yarzi pentru Bills către Davis la a patra și 13 și o conversie ulterioară de două puncte au oferit lui Buffalo un avantaj de trei puncte cu doar 114 secunde înainte de final.

Dar, doar câteva momente mai târziu, o pasă scurtă de la Mahomes către Hill a fost dusă 64 de metri până la casă de către receptorul rapid și electric, dând din nou Chiefs în avantaj.

Din nou, Allen a revenit în forță, de data aceasta având nevoie de doar opt jocuri și 49 de secunde pentru a-și duce echipa la 75 de metri pentru a se conecta cu Davis și a recupera avantajul cu doar câteva secunde înainte de final.

A fost al patrulea eseu al lui Davis din această seară și, în acest proces, a devenit primul jucător din era Super Bowl cu peste 200 de metri la recepție și patru sau mai multe eseuri la recepție într-un meci de playoff.

Hardman plonjează pentru a marca un eseu împotriva celor de la Bills.

Cu doar 13 secunde înainte de final și de la propria linie de 25 de metri, Mahomes a făcut legătura cu Hill pentru 19 metri și Kelce pentru 25 de metri pentru a pregăti golul de teren care a dus la egalare, în timp ce timpul expira.

Iar în prelungiri, Mahomes nu i-a dat ocazia lui Allen să iasă de pe bancă, parcurgând nouă jocuri și 75 de metri pentru a-i trimite pe Chiefs în al patrulea meci consecutiv din campionatul AFC.

Superstarul din Kansas City a pasat pentru 378 de metri și trei eseuri, în timp ce a alergat pentru alte 69 de metri și un scor. Între timp, Allen a avut 329 de yarzi la pase și patru eseuri, oferind în același timp și câteva alergări cheie pentru a menține deplasările în mișcare.

"Pentru a fi în acest moment, în acest meci, împotriva acelei echipe, pentru a face un joc pentru a ieși dintr-un meci la Arrowhead, îmi voi aminti acest meci pentru tot restul vieții mele", a declarat Mahomes.

"A fost cu siguranță special să câștigi un astfel de meci la Arrowhead. Evident, Super Bowl a fost probabil numărul unu pentru mine, dar acesta este chiar acolo sus. Faptul că am reușit să revenim de câteva ori, să obținem puncte atunci când aveam nevoie, să marcăm eseuri, să ajungem în raza de acțiune a golurilor de câmp, o să mi-l amintesc pentru totdeauna".

Allen încearcă să arunce o pasă împotriva celor de la Chiefs.

Un final nesatisfăcător

Meciul de duminică seară a fost, fără îndoială, unul dintre cele mai bune meciuri ale sezonului, dar finalul său i-a lăsat pe unii cu un sentiment de nemulțumire.

Chiefs au câștigat tragerea la sorți în prelungiri, ceea ce înseamnă că vor primi lovitura de începere la începutul celor 10 minute suplimentare.

Conform regulilor NFL, dacă echipa care primește prima mingea înscrie un eseu, meciul se încheie. Dacă echipa care primește prima mingea marchează un field-goal, echipa adversă are șansa de a marca propriul field-goal sau un touchdown.

Prin urmare, pentru că Mahomes și Chiefs au reușit să înscrie un eseu la prima posesie din prelungiri, nu am apucat să îl vedem pe Allen și atacul electric al lui Bills să răspundă.

Regulamentul nu a fost pe placul unor fani de pe Twitter, unii numind-o "cea mai proastă regulă din sport".

Vizitați CNN.com/sport pentru mai multe știri, reportaje și videoclipuri

Receptorul de la Detroit Lions, Amon-Ra St. Brown, a intervenit și el: "Un meci grozav al ambelor echipe, dar regulile de prelungiri trebuie să se schimbe!!! Nici o monedă ar trebui să aibă atâta putere".

Dar în urma înfrângerii sfâșietoare, Allen nu a dat vina pe reguli.

"Regulile sunt ceea ce sunt și nu mă pot plânge de asta pentru că dacă ar fi fost invers, am fi sărbătorit și noi", a spus el. "Așa că este ceea ce este în acest moment. Nu am făcut suficiente jocuri în seara asta".

HOUSTON, TX - 05 FEBRUARIE: Tom Brady #12 de la New England Patriots ridică Trofeul Vince Lombardi după ce a învins Atlanta Falcons în timpul Super Bowl 51 la NRG Stadium pe 5 februarie 2017 în Houston, Texas. Patriots i-a învins pe Falcons cu 34-28.  (Fotografie realizată de Kevin C. Cox/Getty Images)